Daha fazla içerik için

Üst yönetim ekiplerinin günümüzde belirsizliklerin arttığı, kontrol edilmesi güçleşen iş dünyası dinamikleri içinde strateji yönetimine ilişkin kaslarını güçlendirmeye ihtiyaçları var. Bu anlamda, her kademedeki liderin kendisini fark edip yönetebilme kapasitesini artırması büyük önem taşıyor. Mart 2020’de başlayan pandemi olgusu, iş dünyasında küresel ölçekte önemli farkındalıklar yarattı. Uzaktan çalışma, çevrimiçi iş yapış şekilleri, daha hızlı ve verimli iş yönetimi olguları beraberinde yönetici niteliklerini geliştirmeyi zorunlu kıldı. Bu noktada, lider koltuğuna oturacak C-seviye yöneticilerde aranan özellikler değişmeye başladı. Yeni iş dünyasının dinamikleri farklı düşünen ve belirsizliğe ayak uyduran liderler gerektiriyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş