Daha fazla içerik için

Bulgular, mindfulness pratiklerinin stresi ve anksiyeteyi azalttığını; dayanıklılığı, farklı düşünmeyi, iş memnuniyetini artırırken odaklanmayı ve esnek liderliği de geliştirdiğini ileri sürüyor. Peki, sizce bunlar yeterli mi? Organizasyonlar ve liderler özelinde mindfulness konusunu incelediğimiz araştırmalarımızın ışığında, bu pratiklerin çoğu durumda faydalı olduğu görüşündeyiz. Ancak bireylerin ve ekiplerin işte başarılı olabilmeleri konusuna gelindiğinde, ekip kültürünün bireysel yapılan çoğu mindfulness pratiğine her defasında baskın çıktığına inanıyoruz. Toksik bir ekipte çalışan ya da sürekli zorbalığa uğrayan insanların, tek başlarına duygu regülasyonu kapasitelerini geliştirme çabaları yeterli olmayabiliyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş