Patronunuz “Çalışanlarını Koruyor” mu?

Kasım 2019

Daha fazla içerik için

Hayvan davranışlarını inceleyen bilim insanları “eşini koruma” adı verilen hayvan davranışına aşinadır. Bir hayvan eşini korurken rakiplerinin eşine el koymasını ve eşinin bir başkası için ondan vazgeçmesini engellemek yoluyla belirli bir eşle romantik ayrıcalıklılık sağlamaya çalışır. Yeni bir çalışma, patronların en yetenekli çalışanlarının gemiyi terk etmesini engellemeye çalışırken benzer davranışlar sergilediklerini gösteriyor. Araştırmacılar bir dizi ankette yöneticilere bir çalışanın iş değişikliğini göz önünde bulundurmasını engellemek için belirli taktiklere ne sıklıkta başvurduklarını sordu. Söz konusu taktikleri besleyici ve ikna edici taktikler olmak üzere iki kategori altında gruplandırdılar. Besleyici taktikler arasında şefkat göstermek, çalışanın işini övmek ve çalışana yardımcı olmak konusunda bilhassa gayretli olmaya çalışmak; ikna edici taktikler arasında rakip bir şirketin kötü yönetimi hakkında konuşmak, çalışanın başka bir iş arayıp aramadığını sormak, çalışanı uzun vadeli bir projeye atamak ve ödüller veya özel muameleler sunmak yer alıyordu. Sonuçlar, yöneticilerin yüzde 70’inin bu davranışlardan bir veya daha fazlasını sergilediğini gösterdi.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş