Ölçütlerin İşinizi Sekteye Uğratmasına İzin Vermeyin

Ekim 2019

Daha fazla içerik için

Rakamlara takılıp kalmak stratejinize zarar verebilir. Performans ölçütlerini stratejiye bağlamak son on yıldır iş dünyasının standart uygulamalarından biri haline geldi. Stratejinin tanımı, doğası gereği biraz muğlaktır ancak ölçütler stratejiye bir biçim verir ve stratejinin detaylarının kolay algılanmasına yardımcı olur. Ölçütler, Ford’un bir zamanlar kullandığı “Kalite birinci işimizdir” söylemini Altı Sigma performans standartları biçiminde hayata geçirir. Apple’ın “Farklı düşün” ve Samsung’un “Geleceği yaratın” yaklaşımları yeni ürünlerden gelecek satış hacmi biçiminde tercüme edilebilir. Eğer stratejiyi bir kurumun organize edilmesi için bir şema olarak değerlendirirsek ölçütler çimento, tahta ve tuğladır. Ancak bu organizasyonel mimaride gizli bir tuzak var: Bir şirket stratejiyi temsil etmesi gereken ölçütlere gereğinden fazla odaklanıp stratejinin özünü unutabilir veya gözden kaçırabilir. Bu soruna dair ekstrem bir örnek Wells Fargo’dur. Şirket, müşterilerinin izni olmadan onlar adına 3,5 milyon banka ve kredi kartı hesabı açmış ve bunu yapmasının nedeni “çapraz satış” stratejisini sürdürebilmekti.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş