Neden Fikirlerimizi Değiştirmekten Nefret Ederiz?

Eylül 2017

Daha fazla içerik için

İnsanlar kararlarını değiştirmekten çoğunlukla hoşlanmazlar; hatta yanlış karar verdikleri aşikâr olan bir durum karşısında bile. Yeni bir araştırma, bu hoşlanmama durumunun altında yatan temel sebepleri daha iyi anlamayı amaçlıyor. Araştırmacılar, yaptıkları altı çalışma sonucunda, yanıldıkları bir konuda kendilerine ikna edici gerçekçi veriler sunulduğunda dahi düşüncelerinde direten insanların, muhakeme gücünden yoksun olarak algılanma pahasına kendilerine çok daha fazla güvenen insanlar oldukları sonucuna vardılar. “Kararınızdan dönmeyi istememe durumu kısmen yanlış olabilir: Kendinizden fazlasıyla emin görünmeniz gerektiği durumlarda bu, akla yatkın olabilir; fakat birisinin güçlü muhakeme becerisine sahip olduğu durumlarda ve konunun en iyi derecede algılanması gerektiğinde, yanlıştır.” diye belirtiyor araştırmacılar.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş