İyi Muhakemenin Bileşenleri

Ocak 2020

Daha fazla içerik için

Karar verme yetinizi nasıl geliştirirsiniz? Bir karar verilmesi gerekiyor. Bilgiler toplanıyor, seçeneklerin lehindeki ve aleyhindeki argümanlar belirleniyor. Ancak bu donelerin hiçbiri seçenekler hakkında net bir sonucu işaret etmiyor. Masanın etrafındaki herkesin gözleri CEO’ya dönüyor. Herkesin beklentisi iyi bir muhakeme ortaya koyulması; yani doğru seçeneği işaret eden bir delil varsa bunun gün yüzüne çıkarılması. Fikirleri şekillendirmek ve karar vermek için kişisel özellikler ile gerekli bilgi ve deneyimi bir araya getirme becerisi olarak tanımlanan muhakeme, Judgement: How Winning Leaders Make Great Calls kitabının yazarları Noel Tichy ve Warren Bennis tarafından “örnek temelli liderliğin özü” olarak nitelendiriliyor. Muhakeme, açık ve net bir verinin veya öngörülebilir bir yolun olmadığı durumlarda doğru seçimler yapmaya imkan veren bir güç olarak görülüyor. Hepimiz belirli bir dereceye kadar bakış açısı oluşturma ve kanıtları değerlendirme becerisine sahibiz. İhtiyacımız olansa bunun da üzerine iyi bir muhakeme oluşturabilmek. İyi bir muhakemenin nasıl olması gerektiğine dair birçok çalışma yapıldı. Bazıları doğru yargılara varabilme becerisinin; derinlemesine deneyimle analitik becerileri bilinç dışında bir araya getiren ve böylelikle diğerlerinin gözünden kaçan bir örüntüyü görmeye veya bir içgörü oluşturmaya imkan sağlayan kazanılmış bir içgüdü veya “içten gelen bir yetenek” olduğunu iddia ediyor. Belirli bir seviyede bu tanım mantıklı olsa da yargının ne olduğunu anlamaktan doğru yargılara varabilme becerisini kazanmaya ve hatta bunun farkına varmaya geçmek pek de kolay değil.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: LİDERLİK
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş