İşlerini Erteleyenler, Cesaretinizi Toplayın

Eylül 2020

Daha fazla içerik için

Tim Bower

Erteleme davranışı genellikle üretkenliği azaltan; anksiyete, suçluluk ve utanç duygularıyla bağlantılı olan işlevsiz bir davranış olarak görülür. Yeni bir araştırmayla bunun, aşırıya kaçılmadığı sürece insanların daha yaratıcı sonuçlar elde etmesini sağlayabildiği olumlu bir yönü keşfedildi. Amerikalı lisans ve yüksek lisans öğrencileri arasında yapılan iki araştırmada araştırma ekibi, öğrencilerin işle ilgili bir sorunu çözmeleri gerekirken komik YouTube videolarını onlara sunarak katılımcıların aklını çeldi. Böylece kimlerin düşük, orta ve yüksek seviyede erteleme yaptığı gözlemlendi. Dört videoya kolay erişimi olan orta düzeyde erteleme yapanlar, tek videoya erişimi olup biraz erteleyenlerden veya sekiz videoya erişimi olup çok erteleyenlerden önemli ölçüde daha yaratıcı fikirler ortaya koydu.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş