Daha fazla içerik için

YÜZ KIRK DOKUZ BİNDEN fazla kişiye istihdam sağlayan Unilever, çalışmanın doğasında yaşanan değişimlerden kaynaklanan türlü sorunlarla yüz yüze kalıyor. Fabrikaları için yapay zeka ve robotik teknoloji yatırımları yapıyor, sendikalarla müzakere masasına oturuyor, bağımsız (gig) çalışanlara iş veriyor ve işgücünü dijital ticarete uyumlu hale getirmek için adımlar atıyor. Unilever’inkilere benzer sorunlarla karşı karşıya kalan birçok şirket, işgücü değişimlerinin üzücü biçimde çalışan sayısını azaltmayı (bazılarını danışman rollerine atayarak) ya da çalışanların dezavantajına başka adımlar atmayı (örneğin, çalışma saatlerini veya çalışanlara sağlanan faydaları azaltmak) gerektirdiğini zannediyorlar.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş