İnsan Yönetiminde Aşırı Mühendislikten Vazgeçin

Ekim 2020

Daha fazla içerik için

Optimizasyon eğilimi çalışanları güçsüzleştiriyor. Aydınlanmış yönetime giden uzun yolda yürüyüşün başlangıcı genellikle 1930’lar, yani araştırmacıların ve daha da önemlisi şirket yöneticilerinin çalışanlara makine muamelesi yapmak ve görevlerini yaparken mühendislerin talimatlarına harfiyen uymalarını beklemek gerektiği varsayımını terk etmeye başladıkları yıllar olarak kabul edilir. Araştırmacılar ve yöneticiler, çalışanların işle ilgili kararlara dahil edilmesi durumunda iş performansının artacağı inancını benimsemeye başladı. Çalışanların yetkilendirilmesini savunan taraf on yıllar boyunca giderek büyüdü. Fakat bugünlerde sarkacın diğer yöne gittiğine dair güçlü işaretler bulunuyor, eski mühendislik modeli yeniden su yüzüne çıkıyor ve bu oldukça kaygı verici bir durum.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş