Daha fazla içerik için

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDAN 1980’lere kadarki dönemde insan kaynakları fonksiyonu çalışanları desteklemeye odaklandı. Amaç, başlarda sendikaların şirketin içine sızmalarına engel olmak; tüm yeteneklerin şirket içinden yetiştirildiği ilerleyen yıllarda ise çalışan gelişimini yönetebilmekti. Ancak bir noktada işler değişti. 1970’lerdeki stagflasyon, 80’li yılların başına damga vuran resesyon ve geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız Büyük Durgunluk, İK’nın odağının gün geçtikçe artan biçimde maliyetleri düşürmeye kaymasına yol açtı. Gevşek işgücü piyasaları insanların işten ayrılmalarını zorlaştırarak İK masraflarını kısmayı kolaylaştırıyordu. Bunun sonucunda ücret ve yan haklar (ki bunlara eğitim ve gelişim de dahildi) azaldıkça azaldı. İş arayanların sayısının artmasıyla birlikte iş güvencesi azaldı.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş