İçi Dışı Bir Markalar: Maliyet Şeffaflığı Tüketicinin Satın Alma Davranışını Etkiliyor

Haziran 2019

Daha fazla içerik için

Şeffaflık tüm dünyada giderek önem kazanan bir trend haline geldi. Tüketiciler artık perdenin arkasını görmek istiyor ve şirketler, bu şeffaflık dalgasının farkındalar. Üretici kalitesine güveniyorsa üretim süreçleri ve ürün içerikleri gibi bilgileri paylaşarak güveni pekiştirebiliyor. Maliyetler göz önüne alınınca adil bir fiyat uyguluyorsa, şeffaflık lehine olacağından maliyetini açıklayabiliyor. Fiyata maliyet üzerinden yansıyacak olan bu şeffaflık dalgası, şirketleri çeşitli aksiyonlar almak zorunda bırakıyor. Şeffaflığa yönelen şirketler arttıkça bu, rakipler üzerinde baskı doğuruyor. Müşteri bu durumda, şeffaf olmayan şirketlerin fiyatlarının adil, ürünlerinin kaliteli olduğundan şüphe duyabiliyor. Rakiplerin proaktif şeffaflık hamleleri kadar regülasyonlar da şeffaflığı bir tercih olmaktan çıkarıp mecburiyet haline getirebiliyor. Ülkemizden güncel bir örnek, marketlerdeki meyve ve sebzelerin maliyetlerinin de fiyat etiketine eklenmesi regülasyonu. Bu gelişmeler bize gösteriyor ki, maliyet şeffaflığı önümüzdeki dönemde daha da önem kazanacak. Biz de bu motivasyonla maliyet pazarlamasının, yani maliyet şeffaflığının tüketici algısı ve davranışları üzerindeki etkisini görmeyi amaçladık.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: ŞEFFAFLIK
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş