Hedeflerine Ulaşan Kişiler Sadece Öz Disiplinli Değildir

Temmuz 2019

Daha fazla içerik için

Marshmallow testini hatırlıyor musunuz, çocuklara bir tatlı verilen ve yemeyi erteledikleri takdirde ikinciyi alabileceklerini söyleyen test? Bu deney, hedeflere ulaşmak için son derece önemli bir olan kendini kontrol etme yeteneğini ölçüyor. Yeni bir deneyse, kimin bitiş çizgisine ulaştığını gösteren bir faktörü ortaya koyuyor: İnsanların belirlediği hedeflerin türü. Araştırmacılar 800’den fazla kişiyi kapsayan üç anket yaptı. İlk olarak, katılımcılardan son günlerdeki hedef listeleri istendi. Bunun üzerine katılımcılar bu hedeflerin “gerçek benlikleri” ile ne kadar uyumlu olduğunu ve hedeflere yönelik ilerlemelerini belirtti. Bir kişinin hedefleri ve benlik algısı arasındaki mesafe ne kadar yakınsa (araştırmacıların özgünlük dediği kavram) ilerleme o kadar büyüktü. İkinci ankette katılımcılar, “kendilerini gerçekten kendileri gibi hissettiren” ve “başkalarını kendileri gibi yapan” veya “diğer insanların, onlara saygı duymasını sağlayan” hedeflere yönelik ilerlemelerini gösterdiler. Burada da ilerleme ile özgünlük arasında direkt bir bağlantı kuruldu. Üçüncü anket, ilk iki anketin hatırlatıcı yönünü ortadan kaldırdı: Katılımcılardan yeni bir hedef belirlemeleri, bu hedefin “derinlerde oldukları kişiyi ne kadar etkilediğini” derecelendirmeleri ve bir hafta sonra geri dönüş yapmaları istendi. İnsanlar yine daha otantik hedeflere yönelik ilerleme kaydetti.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: ÜRETKENLİK
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş