Genel Merkez Yerel Çalışanları Ne Zaman İşe Almalı?

Temmuz 2019

Daha fazla içerik için

İK tarama süreçleri otomatize hale geldikçe ve iş görüşmeleri Skype ve video konferanslar üzerinde yapıldıkça coğrafi açıdan farklı yerlerde faaliyet gösteren şirketler bir kararla karşı karşıya kalıyor: İşe alım sorumluluğunu yerel ofislerden merkeze kaydırıp kaydırmamak. Yeni bir araştırma böyle bir değişimin ne zaman faydalı olacağını keşfetmek için gerçek dünyadaki verileri kullanıyor. Araştırmacılar bir ABD perakendecisinin 33 aylık işe alım sürecini gözlemleyerek çalışan seçiminin dükkan müdürlerinden, genel merkeze geçişini incelediler. Bu değişimin sebebi şirketin takım çalışması, nezaket ve güler yüz gibi değerlerinin bütün çalışanlar tarafından benimsenmesini istemesi ve “şirkete uygun kişiliğe sahip” kişilerin işe alınmasını sağlayacak olmasıydı. Diğer bir sebebi ise, bazı mağaza yöneticilerinin sürece yeterli zaman ayırmaması ve açık pozisyonları doldurmak adına rastgele işe alım yapmalarıydı. Araştırmacılar yeni işe alımların başarısını belirlemek için işten ayrılma verilerini incelediler. Yerel yöneticilerin merkez ofise göre bilgi avantajına sahip olduğu üç durum buldular: Mağazalardan birinin müşteri demografisi zincirin genel demografisinden önemli ölçüde farklılaştığında, mağazanın çok sayıda müdavimi olduğunda ve mağaza merkezden uzak olduğunda (yani yerel yönetici, genel merkezin kolayca ulaşamayacağı öngörülere ulaşabildiğinde). Bu özelliklerden iki veya daha fazlasına sahip mağazalar arasında merkezi işe alımlara geçiş göreceli olarak yüksek işten ayrılma oranlarıyla ilişkilendirildi. Bununla birlikte, bu özelliklerden yoksun mağazalar arasında merkezi işe alımlara geçenler, çalışanı elde tutma bakımından merkeziyetçi olmayan işe alımlara devam eden mağazalardan daha avantajlıydı. Araştırmacılar, yeni işe alınan çalışanların ayrılma oranlarının önemli olduğunu belirtiyor ve yüksek çalışan değişimi oranının, önemli bir performans ölçütü olan gizemli alışveriş puanlarını düşürdüğünü ekliyor: “Merkezi işe alım, şirket değerleriyle uyumlu kişileri işe almak için yeterli kaynak ayrılmasını sağlayabilir. Ancak yerel yöneticilerin bilgilerinden kaynaklı ihmaller de yaşanabilir.”

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş