En Tepedeki 181 CEO, Şirketlerin Kârın Ötesinde Bir Amaca Sahip Olması Gerektiğini Kavradı

Ekim 2019

Daha fazla içerik için

Business Roundtable 19 Ağustos’ta “Statement on the Purpose of a Corporation” başlıklı bir açık mektup yayımladı. ABD’nin önde gelen işletme lobilerinden biri olan Business Roundtable (BR)’ın bünyesinde Apple’dan Walmart’a, önde gelen ABD şirketlerinin CEO’ları yer alıyor. Başlık ve 181 imzanın arasında yer alan bir sayfalık deklarasyon şöyle sonlanıyor: “Her bir hissedarımız esastır. Şirketlerimizin, topluluklarımızın ve ülkemizin gelecekteki başarıları için hepsine kıymet verdiğimizi taahhüt ederiz.”Bu cümle tek başına ele alındığında birçok Business Roundtable üyesinin yıllık raporlarını dolduran sıradan açıklamalardan ayırt edilebilir değil. Oysa bu konuyu bilfiil takip edenler için, iş kararlarına kapalı kapılar ardında yön veren Milton Friedman’ın dünya görüşünün kamuya bir hayli açık bir eleştirisini temsil ediyor. Chicago University’nin ünlü ekonomi profesörü Friedman’ın 1970 senesinde kaleme aldığı, “The Social Responsibility of Business Is to Increase Its Profits” başlıklı meşhur New York Times denemesi yarım asırlık “hissedar kapitalizmi”nin başlamasına katkıda bulunmuştu. Bu dünya görüşünde, işletmenin işi iş yapmaktır ve CEO’nun tek odak noktası bu işin kazancını en üst seviyeye çıkarmaktır.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: SOSYAL SORUMLULUK
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş