Çalışan Değişimi Konusunda Endişeli misiniz? Çalışanlarınızdan Geribildirim İsteyin

Eylül 2019

Daha fazla içerik için

Mutsuz çalışanların iki temel seçeneği vardır: Mutsuzluklarını dile getirmek ya da işten ayrılmak. Yeni bir araştırma, birinci seçenek için olanak sağlamanın ikincisinin ortaya çıkma olasılığını azalttığını gösteriyor. Araştırmacılar, Hindistan’daki büyük bir imalatçı firmada çalışan ön cephe çalışanlarına bir sonraki zamanlanmış ücret artışına ilişkin beklentilerini sordu. Şirket ücret artışını açıkladıktan sonra (çalışanların öngördüğünden çok daha düşüktü) grubun yarısına bir çalışan memnuniyet anket yaptılar. Sonraki aylarda toplanan veriler anket grubundaki çalışanların ayrılmaya, kontrol grubundaki çalışanlara oranla yüzde 20 daha az yatkın olduğunu ortaya koydu. Ayrıca işten kaytarmaları daha az olasıydı. Dahası, araştırmacılar “Seslerini duyurmaları için yapılan bu müdahalenin etkileri ücret artışından en çok hayal kırıklığına uğrayanlarda en yoğundu, diğer bir deyişle zam beklentisi gerçekte olandan çok daha yüksek olan kişilerde” diye ekliyorlar. Anonim iletişime izin veren SMS ve uygulama tabanlı teknolojilerin, özellikle düşük beceri gerektiren üretim şartlarında iyi bir etki yaratabileceğini söylüyorlar.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş