Bir Çalışan Şirket Ombudsmanını Aradığında Ne Olur?

Haziran 2020

Daha fazla içerik için

Ombudsmanlara neden ihtiyaç duyulduğu sorunun çok basit bir yanıtı vardır: İnsanlara ve kuruma destek olmak. Ombudsmanlar bir kişiyle (veya bir ekiple) gizlilik temelli konuşmalar yapar ve birinin rüşvet almasından uyuşturucu kullanan bir yöneticiye, cinsel tacizden kişisel çatışmalara kadar birçok konu hakkında görüşmelerde bulunur. Bazı çalışanlar İK bölümünü, uyum yöneticilerini ve kendi yöneticilerini çalışanların çıkarından ziyade şirketin çıkarını koruyan aracılar olarak görür. Gördükleri bir olayı polise ihbar etmekten çekinen insanlar gibi bu çalışanlar da bir soruşturmanın nasıl sonuçlanacağından emin olmazlar ve kanunların kendilerini koruyamayacağını düşünürler. Aslında ihbar edenleri korumaya yönelik kanunlar var ama birçok kişi muhbirlerin cezalandırıldığını veya misillemeyle karşılaştıklarını düşünüyor. Bu nedenle gizli, gayrı resmi, tarafsız ve bağımsız bir alternatiften yardım almayı tercih edebiliyorlar. İşte ombudsmanlar bunu sağlıyor

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş