Big Tech Yıkıma Uğrayabilir mi?

Ocak 2022

Daha fazla içerik için

Lider teknoloji şirketleri, özellikle de Meta (Facebook), Alphabet (Google), Amazon, Apple ve Microsoft, son 10 yıldır dünyanın büyük bölümünde kendi segmentlerini domine ettiler. Birkaç rakam verelim: Instagram ve WhatsApp’ın da sahibi olan Meta’nın tüm ağlarına yayılan 3,5 milyar kullanıcısı var. Küresel çevrimiçi reklam harcamalarının yüzde 50’sinden fazlası Meta ve Alphabet’e yapılıyor. Google’ın aramalarda payı ABD’de yüzde 60; Avrupa, Brezilya ve Hindistan’da ise yüzde 90’ın üzerinde. Apple’ın yıllık kârı Starbucks’ın cirosundan fazla. Microsoft, tüm işletmelerin yüzde 84’ünün en fazla satın alım yaptığı üç şirketten biri. Ve ABD’deki çevrimiçi harcamaların yüzde 40’ının yapıldığı Amazon, Amazon Web Services üzerinden internetin üçte birini işletiyor. Büyük Beşli 2020 yılında toplam 1 trilyon dolar ciro ve 197 milyar dolar gelir elde ederken, yıl sonunda toplam piyasa değerleri 7,5 trilyon dolara ulaştı.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş