Organizasyonunuzu Basitleştirin

24 Eylül 2014, Çarşamba

Bugün çok sayıda şirkette en kıdemli şahıslar bile en az işe yeni başlayan meslektaşları kadar şirket politikalarına ve prosedürlere boğulmuş durumda. Bunun yanında, kısa vadeli sonuçlar üretmeye yoğunlaşmak, genellikle uzun vadeli stratejiye, yani deneyimli profesyonellere en çok ihtiyaç duyulduğu noktaya, az vakit kalıyor. İnovatif düşünmek ve büyük resmi görmenin yolunu açmak için yöneticilerin ilk önce üretimin yolunu tıkayan şeyleri ortadan kaldırmaları gerekiyor.

  • Telefonu açın. Eğer düşüncelerinizi bir e-postada toplamakta zorlanıyorsanız durun ve kendinize bu durumu sesli dile getirmenin daha hızlı olup olmayacağını sorun. İki taraflı ve sesli bir konuşma yapmak, soruların anında cevaplanmasını kolaylaştırır ve gelecekteki gecikmeli mesajların önüne geçer.
  • İşe yarayan fikirleri teşvik edin. Çalışanlarınızı etkin olmayan işlere dikkat etmeye teşvik edin ve onları işleri yapmanın yeni yollarını bulmakla görevlendirin. Tavsiyelere şikayetinizin olmadığını, aksine üretkenliği artıran yaratıcı fikirler olarak gördüğünüzü açıklığa kavuşturun.
  • “Tümünü yanıtlama” konusunu tekrar düşünün. Kurumsal dünyadaki en büyük zaman kayıplarından biri, sürekli büyüyen bir gelen kutusunu yönetmek. E-postalar arasından seçim yapmayı basitleştirmek için belirli kişilerden ne istediğiniz konusunda net olmalısınız.

Ron Ashkenas’ın “Basitleştirmek için Önce Yer Açın” adlı yazısından uyarlandı.

Ayrıca Metin Pişkinoğlu’nun “Şirkete Değer Yaratmak ve Katmak Ne Demek?” isimli makalesi de ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş