Büyük Veri Yarışında Öne Geçin

25 Eylül 2014, Perşembe

Günümüzde büyük veri sözü ciddi bir trend oldu ve çok sık kullanılıyor. Herkes tam olarak ne olduğunu bilmeden ve faydasını görmeden çokça bu terimi kullanıyor, “Bu konuya yatırım yapmalıyız” diyor. Bununla birlikte biz şirketlere bu gibi kavramlar içinde kaybolmadan önce, veriyi anlamlandırarak ve müşterinize ve şirketinize fayda sağlayacak şekilde nasıl işleyebileceğinize odaklanmanızı öneriyoruz.

  • Zengin veri ve az içgörüye sahip olmaktansa, az veri ve zengin içgörüye sahip olmak daha iyidir. Büyük veri projelerini veri toplamaktan sınıflandırmaya, veri madenciliğinden içgörü oluşturmaya kadar bütünsel olarak düşünmek önem arz ediyor.
  • Sadece analitik yöntemlere değil, operasyonel analitik motorları değerlendirin. Başarıyı ölçün ve organizasyonun rahatlık düzeyi arttıkça yavaş yavaş kararların yüzdesini artırın.
  • Büyük veriden yararlanmak için organizasyon süreçlerini uyumlu hale getirin. Büyükveri kuralları daha hızlı, daha kapsamlı içgörü üretimi ve bu içgörüler doğrultusunda gerçek zamanlı aksiyon alabilme imkanı sunarak rekabet avantajı sağlayabilir.

Selim Uçer’in “Büyük Veri Yarışında Geri Kalmayın” adlı yazısından uyarlandı.

Ayrıca Cem Berk Aydın’ın “Büyük Veri, Büyük Hayaller: Booking.com Üzerine Bir İnceleme” isimli makalesi de ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş