Kurumsallaşmanın Öncelikleri Neler?

11 Eylül 2014, Perşembe

Aile şirketlerinin ya da henüz kurumsallaşmamış şirketlerin kurumsallaşma konusunda kavraması gereken birkaç şey var. Şirketleri artık küçük birer çocuk değil, çok yakında erişkin addedilecek bir genç. Hep genç kalmak bir hayalden ibaret ve insanın (şirketin) doğasına ters. Kurumsallaşma işlemine hangi noktadan başlanmalı konusuna gelecek olursak, burada “öncelik neye verilmeli” sorusuna önce yanıt aranmalı. İşte bu önceliklerden birkaçı:

  • Kurumsallaşmayı içselleştirin. En büyük önceliği “kurumsallaşma ve getirilerini” içselleştirmeye ve bu hedeften asla geri dönülmeyeceği inancına verin. Kendilerine göre en küçük bir hatada kurumsallaşmayı iptal etmemeleri şart.
  • Aile anayasanızı hazırlayın. Ortaklık yapısı ve mevcut ortakların gelecekte şirkette yer alma olasılıklarını masaya yatırın ve hayal ettiğiniz yeni yapıyı, tarafların ideallerini de göz önünde bulundurarak şekillendirip aile anayasanızı yazın.
  • Güvenilir ve sağlıklı kontrol sistemleri getirin. Şirket ortaklarının (eski yöneticilerin) güvenebileceği sağlıklı kontrol sistemlerinin kurun ve bağımsız uzmanların da yer aldığı birer “işleyen yönetim kurulu” ve “icra kurulu” oluşturun.

Metin Pişkinoğlu’nun “Kurumsallaşmaya Nereden Başlamalı?” adlı yazısından uyarlandı.

Ayrıca Ufuk Tutan’ın “Aile Şirketlerinde Yönetim Genç Kuşağa Devredilirken Neler Yaşanıyor?” isimli makalesi de ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş