Girişimciliğin Altın Kuralları

12 Eylül 2014, Cuma

Başarılı bir girişimci olmak hiçbir zaman kolay değil. Bu süreç her zaman içinde birçok zorluk barındıran keşfedilmemiş engellerle donatılmış ve belki de hepsinden daha yıpratıcı olan haliyle uzun bir süreçtir. Zannedilenin aksine girişimciler, kısa sürede çok büyük başarılar ya da paralar kazanan insanlar değil, uzun süreler boyunca kendisini döndüremeyen girişimlerini bir şekilde beslemeye gayret eden kişilerdir. O halde bir girişimi başarıya götüren nedir?

  • Doğru ekibi oluşturun. Bir girişimde yer alacak kişilerin üstlendikleri görevi hakkıyla yerine getirebilecek kabiliyetlere sahip olmaları gerek. Bu bakımdan işin gidişatının ve ihtiyaç duyulan yeterliliklerin tespiti son derece önemli.
  • Yenilikçi çözümler ve gelişmeler üretin. Rakiplerinizin her adımını çok iyi bilmeli ve anlamalısınız. Hatta bazen bu analiz ve yenilikçi yaklaşımlar girişiminizin kuruluş fikrini meydana getirebilir.
  • Kullanıcılarınızın geribildirimleri direktif değil, yol gösterici olmalı. Gelen fikirleri doğru analiz etmeli ve gerçek ihtiyacın ne olduğunu siz tespit etmelisiniz. Bu açıdan ölçümleme tekniklerini iş sürecinize dahil etmeniz çok büyük önem taşıyor.

Özgür Bayraktar’ın “Başarılı Bir İnternet Girişimi Çıkartmanın Altı Kuralı” adlı yazısından uyarlandı.

Ayrıca Erhan Erkut’un “Üniversiteler Girişimci Yetiştirebilir mi?” isimli makalesi de ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş