Hem İşte Hem Evde Mutluluk Mümkün mü?

25 Ağustos 2014, Pazartesi

Henüz kendi iş-yaşam dengesi sorunlarımız bile çözebilmiş değiliz. Oysa artık işgücüne katılım açısından erkekler ve kadınlar arasındaki uçurum kapanmak üzere ve elbette bu eşlerin işten arta kalan vakitleriyle ilgili yepyeni sorunlar doğuruyor. Her iki eşin birden eve gelir getirmesi ekonomik bir rahatlık sağlarken, işin hayatlarımızın çok daha büyük bir bölümüne sızması özel hayatlarımızı sıkıntıya sokabiliyor. Çift olarak her ikiniz de çalışıyorsanız, aradığınız dengeyi bulmak için şu yolları izleyebilirsiniz:

  • Beklentilerinizi aktif olarak yönetin. Günlük rutinlerden çalışma şeklimize uzanan beklentileri yönetmek, sağlıklı bir birlikteliğe doğru yol almak ve aktif ikili-kariyer planı için ilk adımdır.
  • Eşinizle planlı vakit geçirin. Birçok profesyonel, takvimlerine göre yaşıyor ve eğer iş hayatınıza dikkatli şekilde ayırdığınız zamanı eşinize ayırmazsanız en önemli ilişkiniz zarar görecektir.
  • İşinizi aldatmak için zaman yaratın. Akşam için planladığınız bir randevunuz olduğunda, işle ilgili aramaları reddediyor musunuz? Planlanmış zamanınızın ötesine geçmek için spontane olun ve işteki randevular için sürekli olarak eşinizle olan randevularınızı kaçırmadığınıza emin olun.
  • Eve iş getirin ve evi işe götürün. Eşinizi şirket etkinliklerine götürün ve eğer bir şirket veya departman yönetiyorsanız, çalışanların ailelerini bir araya getirecek fırsatlar yaratın.

Jackie Coleman ve John Coleman’ın “Kariyer Sahibi Çiftler Nasıl Mutlu Kalabilir?” isimli makalesinden uyarlandı.

Ayrıca “Ev İşlerine Katkıda Bulunan Erkekler Kariyerlerinde Başarıyı Yakalıyor?” isimli tüyo da ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş