Ev İşlerine Katkıda Bulunan Erkekler Kariyerlerinde Başarıyı Yakalıyor

11 Ağustos 2014, Pazartesi

Desteğin olmadığı iş çevrelerinde bile erkekler iş, ev, sosyal hayatlarında işleri kolaylaştıracak ve kendilerini zihinsel, fiziksel ve ruhsal açıdan rahatlatacak çok verimli değişiklikler yapabilir. "Dört taraflı kazanım" olarak adlandırılan bu deney, genellikle kişinin hayatında yer alan bütün tarafların fayda sağlamasına yarayan küçük değişikliklerden oluşuyor. Söz konusu engelleri aşıp ev işlerine daha fazla katkıda bulunabilmek ve aynı zamanda kariyerlerinde de başarıyı yakalamak için erkeklerin atmaları gereken üç adım var:

  • Teşhis: Aksaklığın nerede olduğunu bulup iyileştirmek için ne yapmak istediğinize karar verin. Sorun ne? Eşiniz onunla yeterince ilgilenmediğinizi mi düşünüyor? Evlatlarınızın çocukluğunu mu kaçırıyorsunuz? Evle iş arası çok mu uzak? Aşırı yorgun mu düşüyorsunuz? Evdeyken aklınızda iş, işteyken de ev mi var?
  • Diyalog: İşte ve evde etrafınızda olup da en çok önem verdiğiniz kişilerin sizden aslında ne beklediğini öğrenin. Neyi nasıl yaptığınızı ve neyi daha iyi yapabileceğinizi tartışın. İnsanların bizden beklentilerine ilişkin fikirlerimiz, gerçekte bizden beklediklerinden biraz farklı ya da daha fazla oluyor. Hayatınızı paylaştığınız önemli kişiler için ne yapmanız gerektiğini tam olarak tespit edin.
  • Keşif: Bir hafta veya bir ay gibi kısa bir süre için değişiklik yapmayı deneyin ve bundan çıkar sağlayacak kişinin siz değil, iş yerinizdeki ve ailenizdeki insanlar, arkadaşlarınız ve etrafınızdakiler olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu sayede, iş hayatınıza ailevi meseleler dahil olmayacağı için daha enerjik, verimli ve organizasyonunuza daha bağlı hale geleceksiniz.

Steward D. Friedman’ın “Evde İşlere Yardım Eden Erkekler İşte Daha Başarılı” adlı yazısından uyarlandı.

Ayrıca Jackie Coleman ve John Coleman’ın “Kariyer Sahibi Çiftler Nasıl Mutlu Kalabilir?” isimli makalesi de ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş