Birden Yükselen Rakiplerinizi Takip Edin

12 Ağustos 2014, Salı

Tüm şirketler, birden yükselen rakiplerinin sektör algılarını düzeltmek, yeni ürün yönlendirmelerini göz önünde bulundurmalarını sağlamak ve potansiyel rakiplerine üstünlük sağlamak için bu rakipleri gözlemlemeli. Ama genç şirketleri takip etmek zor çünkü bazı bilgiler kamuya açık olmayabilir. İşte odaklanmanız gereken üç alan:

  • Yatırımcılar kim? Bazı yatırımcılar yalnızca melek yatırımcılık yapıyor, bazıları büyüme evresindeki ve orta büyüklükteki şirketleri tercih ediyor, bazılarıysa yalnızca büyük yıldızlara oynuyor. Yatırımcı profili şirketin hangi evrede yer aldığını öğrenmenize yardımcı olabilir.
  • Çalışanları nerede konumlanmış? Ülke dışında bir ekipleri var mı? İşgücü, birçok farklı lokasyonda sanal olarak işleri aynı anda mı yürütüyor? Çalışanlarının nerede olduğuyla ilgili elde edeceğiniz veriler, rakibinizin olgunluğuna, hızına, çevikliğine ve zayıf noktalarına ulaşmanıza yardımcı olabilir.
  • Liderlik ekibinin güçlü yönleri neler? Bu liderlerin hangi okullara gittiğini, nerelerde çalıştığını, CEO’nun daha önce start-up şirketi yönetip yönetmediğini öğrenin. Eğer ekip daha önce birlikte çalıştıysa, bu olgunluğun bir işareti olabilir.

Michael Fertik’in “Keeping Tabs on the Competition as a Start-Up” adlı yazısından uyarlandı.

Ayrıca Michael D. Ryall’ın “Rekabetin Yeni Dinamikleri” isimli makalesi de ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş