Farklı Ülkelerden İnsanlarla Nasıl Daha Etkili Çalışabileceğinizi Öğrenin

20 Kasım 2014, Perşembe

Kültürel boşluklar arasında köprü kurmak her zaman kolay değildir. Yönetim biçimleri bir yaşam süresi boyunca oluşan alışkanlıklardan ileri gelir, bu yüzden de değiştirmesi oldukça zordur. Bu yüzden şu kurallara uymaya çalışın:

  • Sorunu küçümsemeyin. Yönetim tarzları bir yaşam süresi boyunca edinilen alışkanlıkların etkisiyle oluşur, bu yüzden de değiştirmek oldukça güçtür. Karşınıza çıkan sorunların her birini dikkatli bir şekilde ele alarak çözümlemeye çalışın.
  • Çeşitli bakış açılarından yararlanın. Bir kültürde bir ölçeğin yoğun olması kendi içinde bir anlam ifade etmez. Asıl mesele bir ülkenin başka bir ülkede nasıl algılandığıdır. Ülkeleri ayıran mesafeler algı farklılıklarına yol açabilir, bunun önüne geçmek için hoşgörüyle çeşitli bakış açılarından faydalanın.
  • Diğer yaklaşımlardaki pozitif yönleri bulun. Diğer kültürlerin nasıl işlediğine bakıldığında insanlar olumsuz yönleri görmeye daha meyilli oluyor. Kültürel çeşitlilik bazen verimsizliğe ve karmaşaya yol açabilir. Ama ekip lideri, farklı geçmişlere sahip insanların davranış biçimlerini iyi bir şekilde anlarsa, kişi bu farklılıkları ekibin en büyük nimeti haline getirebilir.

Erin Meyer’in “Kültürel Mayın Tarlasını Aşmak” adlı makalesinden uyarlandı.

Ayrıca “Şirketinizi Kültürle Yeniden Yaratın” isimli tüyo yazısı da ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş