Emrah Aydın

Zoom EMEA Kıdemli Müdürü

“Hibrit Çalışmada Başarının Yolu: Tümleşik İletişim Çözümleri”

15 Aralık 2021, Çarşamba

Tüm dünya hibrit çalışma modeli ile iletişim ve işbirliği açısından yeni bir döneme giriyor. Bu bağlamda video iletişimi çözümleri hem hibrit işgücünü doğru yönetmenin hem de müşteri etkileşimi artırmanın en etkili yollarından biri olarak karşımıza geliyor. Ancak bu alanda anlamlı çözümler geliştirme konusunda sektörde hâlâ büyük açık var. Tüm bunları değerlendirmek, organizasyonlara hibrit çalışmaya geçişte bir yol haritası sunmak için Zoom EMEA Kıdemli Müdürü Emrah Aydın ile konuştuk.

Hibrit çalışma düzeninde üretkenliği ve verimliliği artırma konusunda kurumların elini kolaylaştıracak faktörler neler olabilir? Bunları nasıl sürdürülebilir kılabilirler?

Yetenek, güven ve dönüşüm oldukça önemli üç kritik bileşen. Harvard Business Review’un çalışması, yetenek yönetimi konusunda başarılı olan şirketlerin son 12 ayda uzaktan çalışarak yüzde 5-8 daha üretken olduğunu ortaya koyuyor. Bununla birlikte, çoğu işletmenin, çalışan bağlılığındaki düşüş ve verimsiz işbirliği nedeniyle üretkenlikte yüzde 3-6'lık bir düşüş yaşadığını da tahmin ediyor.

Bununla birlikte geleceğin şirketlerinin, nerede, ne zaman ve nasıl çalışacaklarına karar verme yetkisine sahip ve bu bağlamda sundukları performans ile değerlendirilen hibrit bir işgücü etrafında inşa edileceği kabul edilen bir gerçek. Gelecekte hayatta kalmak isteyen şirketlerin ise ellerindeki yetenekleri kaybetmemek için öncelikle ekiplerinde bir güven ortamı yaratabilmeleri gerek. Forrester tarafından sunulan bir rapor, uzaktan, ofisten ya da hibrit tüm çalışma modellerinde şirketlere çalışan deneyiminin merkezine esneklik ve güveni dahil etmeyi şiddetle öneriyor.

Bunu başarmak isteyen şirketlerin iletişimde şeffaf ve tutarlı olmaları, çalışanların ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmeleri, çalışanlarını dinlemeleri ve onlara samimi olmaları gerekiyor. İşverenlerin hibrit yaklaşımın öne çıktığı çalışma hayatının yeni döneminde çalışanları ile güven odaklı bir ilişki kurabilmesi için iletişim araçlarını doğru bir şekilde iş süreçlerine entegre etmeleri şart. Bu da teknoloji ve iş kültürü temelli bir dijital dönüşümden geçiyor. Peki bu üç adımı hayata geçirerek hibrit çalışmaya ayak uydurmak konusunda şirketler pratikte hangi uygulamalardan faydalanabilirler?

Hibrit çalışmayı başarılı bir şekilde sürdürebilmek için organizasyonlar özellikle hangi konuları gündemine almalı? Ve burada nasıl bir yol haritası izlemeli?

Kurumlar ve çalışanları, etkili bir hibrit çalışma ortamı yaratmak için öncelikle işbirliği içinde çalışabilmeli. Hibrit çalışma modelinde başarıya ulaşmak isteyen kurumlar şu beş konuyu sürekli gündemlerinde tutmalılar:

Ekiplerinizle sürekli bağlantı kurun. Dağıtık ekiplerle çalışmak sürekli iletişim ve iş birliği gerektirir. Bunu sağlamanın yolu şirket için mesajlaşma uygulamaları veya iş telefonu gibi çözümlerdir. Sanal etkinlikler planlamak ise hiç yüz yüze tanışmamış olsalar bile ekip üyeleri arasındaki ilişkileri güçlendirmeye yardımcı olur.

Sağlam bir kaynak kitaplığı oluşturun. Dağınık çalışan ekiplerin görevlerini yerine getirmelerine, cihazlarının ve hesaplarının güvenliğini sürdürmelerine ve kurum içinde kullanılan teknolojileri ve çözümleri öğrenmelerine yardımcı olacak sağlam kaynaklar oluşturmak diğer önemli adımdır.

İş yeri çözümlerinizde tutarlılığı sağlayın: Birbirinden farklı uygulama ve programları kullanmak, hibrit iş gücünün farklı durumlarda hangi çözümü kullanacağına karar vermesini zorlaştırır, kullanıcı deneyiminde sürtüşmeler yaratır ve sonuçta bu süreç yönetilmesi zor bir hale gelebilir. Tümleşik bir iletişim çözümü ile çalışanlar telefon, sohbet, web semineri ve görüntülü toplantı iletişimlerinin hepsini aynı platformda bulunabileceği sorunsuz bir deneyim yaşayabilir.

Şirket çapında iletişim için bir altyapı inşa edin. Acil durumlarda veya şirket haberlerini iletmek için hibrit iş gücüne aynı anda ulaşmak kritik bir konudur. Büyük etkinlikleri ve toplantıları destekleyecek şekilde ölçeklenebilen etkili bir video iletişim çözümünden yararlanmak şirket içinde sorunsuz iletişimin en iyi yoludur.

Tüm çalışanlara aynı yetenekleri sağlayan çözümler sunun. Ekiplerin dijital olarak iş birliği yapmasına, verimli bir şekilde çalışması ve ofis içi çalışanlarla aynı yeteneklere sahip olmasına olanak tanıyan çözümler sunarak, nereden çalışmayı seçerlerse seçsinler üretken ve başarılı olması sağlanabilir.

Hibrit çalışmada başarılı olmak adına kritik derecede önemli olan bu uygulamalar ile ekipler, konumdan bağımsız bir şekilde bağlantı kurma, fikir paylaşma ve birlikte daha fazlasını yapabilme konusunda çalışma hayatının yeni dönemine uyum sağlayabilecekler. Video öncelikli tümleşik iletişim platformu Zoom, bu bağlamda çalışma şeklini geliştirerek iş ve kişisel iletişimin gidişatına yön veren bir şirket olarak öne çıkıyor. Şirket, bu yılki Zoomtopia etkinliğinde değişimi kucaklamak, hibrit iş güçlerini etkinleştirmek ve işletmelerini büyütmek için üzerinde çalıştığı yenilikleri duyurdu.

Peki Zoom’un şu anki hizmeleri ve aynı zamanda yakın zamanda yapılması beklenen, üzerinde çalışılan bu yenilikleri sizden kısaca dinleyebilir miyiz?

Zoom VEC ile kurumlar yapılandırılmış ve kapsamlı bir sanal ortamda, uzmanlarını kendi müşterileri ile video üzerinde bir araya getirerek güven odaklı etkileşimler geliştirebilecekleri ilgi çekici deneyimler oluşturabiliyorlar. Zoom’un etkinlik çözümü Zoom Events, platformun kurumlara ilgi çekici hibrit ve sanal deneyimler oluşturma gücü verecek bir diğer yeni özelliği. Zoom Events, etkinlik merkezleri, özel kurumsal sanal etkinlik alanları, özelleştirilebilir kayıt ve sohbet tabanlı sanal etkinlik lobisi ile iş ağını genişletme gibi özellikler sunuyor. Zoom Apps, kurumların toplantı iş akışlarını optimize edebilmeleri için hayata geçirildi. Üçüncü taraf uygulamalarını Zoom Meetings ve masaüstü istemci deneyimine sorunsuz bir şekilde entegre eden Zoom Apps, hibrit çalışanların platform deneyimine daha fazla işbirliği, üretkenlik ve eğlence katacak.

Zoom müşterilerini, dijital ve hibrit çalışma ortamlarında desteklemek için onlara ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamak adına temel tümleşik iletişim çözümünü yeni özelliklerle güncellemeye devam ediyor. Uçtan uca şifreleme ve görüntülü sesli mesaj özelliği ile Zoom Phone,  Oculus üzerinden VR desteğiyle, ekiplerin online ortamda sanki yüz yüzeymiş gibi bir araya gelmesine olanak tanıyan etkileşimli bir iş birliği özelliği olan Gelişmiş Beyaz Tahta, sanal olarak çalışırken ekiplere bağlantıda olma hissi vermek için potansiyel olarak görsel bir kanal düzeni sağlayacak bir özellik olan Zoom Chat, yüz yüze deneyime benzeyecek şekilde tasarlanmış sanal bir toplantı deneyimi olan Zoom Rooms Akıllı Galeri, çalışanların kişisel Zoom deneyimlerini herhangi bir Zoom Rooms veya Zoom Phone cihazına taşıyabilmeleri için kolay kimlik doğrulama özelliği olan  Etkileşimli Haritalar ve Kimlik Doğrulama Destekli Hotdesking ve yapay zeka tarafından desteklenen canlı deşifre ve çeviri hizmetleri Zoom tarafından yakın zamanda yaygın kullanıma sunulacak yeniliklerden bazıları.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş