Merhaba, Rahmetli Clayton Christensen yıkıcı inovasyon kavramını ortaya attığından bu yana 20 yıldan fazla bir zaman geçmesine karşın yıkım felsefesinin özünü çok fazla anlamlandırabilmiş değiliz. İngilizcesi “disruption” olan bu yaklaşım, aslında yaratıcı yıkıma benzer bir etkisi nedeniyle önemli bir değişim dinamiği olarak görülüyor. Eski alışkanlıkların, kemikleşmiş yapıların ve genel kabullerin sınırladığı dünyadan çıkmak, yeni ufukları keşfetmek noktasında gerekli olan çözücü etki, yıkımla birlikte kendini gösteriyor. Dijitalleşmenin de hızını artırmasıyla birlikte yıkıcı dinamiklerin etkisi artıyor. Yeni nesil yerleşik oyuncular devreye girerken eski yapıdaki konvansiyonel şirketler de nasıl rekabet edeceklerine dair yol haritalarını oluşturmaya çalışıyorlar.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş