Şu Anki Müşterilerin Memnuniyeti, Gelecek Müşterileri Kazanmak için Gerekli Maliyeti Azaltabilir mi?

Kasım 2020

Daha fazla içerik için

Nishant Choksi

Pazarlama yöneticileri, müşterileri memnun tutmak ve maliyetleri kontrol altına almak arasında devamlı olarak bir denge bulmalılar. Kritik bir maliyetse satış maliyeti, yani COS’tir: Bu da bir şirketin, insanları sunduğu ürün ve hizmetleri alması için ikna etmek ve satın alımı işe yarar hale getirmek için harcaması gereken bir miktar anlamına gelir. Mutlu müşterilerin yaptığı ağızdan ağıza pazarlama faaliyetleri pazarlama ve reklamcılık faaliyetlerinin maliyetini düşürür, dolayısıyla artan müşteri memnuniyetinin gelecekteki COS’i azalttığı varsayılır. Fakat yakın zamanda bir araştırma ekibi bunu test etmeye karar verene kadar bu varsayım, güvenilir gözleme dayalı bir onaydan yoksundu.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: PAZARLAMA
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş