Daha fazla içerik için

Dornith Doherty

Şirketler büyümeye devam ederken girişimci enerjilerini sürdürebilirler. Startup’larda çok temel, elle tutulmaz, gözle görülmez bir şey, bir enerji, bir ruh vardır. Şirketlerin kurucuları bunun varlığını hisseder. Şirketin ilk çalışanları ve müşterileri de... Bu ruh, insanlara yetenekleri, paraları ve coşkularıyla katkıda bulunma konusunda ilham verir ve derin bir bağı ve karşılıklı amaç duygusunu teşvik eder. Büyümeyi tetikleyen bu ruh devam ettiği sürece şirkete olan bağlılık yükselir ve startup’lar hem çevik hem de yenilikçi olmaya devam eder. Ancak bu ruh ortadan kaybolduğunda girişimler tökezleyebilir ve kaybı herkes fark eder: Özel bir şey yok olup gitmiştir. “Startup ruhu”ndan bahsettiğini duyduğum ilk kişi kendi organizasyonunda aynı ruhu canlandırmaya çalışan Fortune 500 CEO’larından biriydi. Pek çok büyük şirketin yürüttüğü böylesi “arama kurtarma” girişimleri talihsiz bir gerçeği yansıtıyor: Bir işletme olgunluk dönemine eriştikçe başlangıçtaki ruhunu canlı tutmak zorlaşıyor. Kurucular ve çalışanlar bunu çoğu zaman kültürle ve özellikle de sabahlamalar, esnek iş tanımları, tişörtler, pizzalar, bedava içecekler ve sanki bir aileymiş hissinin verdiği vurdumduymaz ruhla karıştırıyor. Yalnızca bahsettiğimiz o ruh kaybolmaya yüz tuttuğunda bu durumun farkına varıyor ve nostaljiye kapılıyorlar. Yatırımcılar bazen bir firmayı “profesyonelleşmeye” ve pazar taleplerine göre hızlı değişiklikler yapmaya zorlayarak bu şirketlerin duygusal çekirdeğini hor kullanıyorlar. Ve “girişimci zihniyete” yeniden kavuşmaya çalışan şirketler, davranışsal normlara hitap eden fakat asıl önemli olana odaklanmayı başaramayan yüzeysel bir yaklaşım sergileme eğilimindeler.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: GİRİŞİMCİLİK
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş