Pazarlamacılar Üniversiteli Sporcu Influencer’ları Nasıl Seçiyor?

Mayıs 2024

Daha fazla içerik için

McDonald's, Microsoft, PepsiCo, Berkshire Hathaway, Amazon, Unilever ve başka önde gelen şirketler 2021 yılından beri daha önceleri mümkün olmayı bir şey yapıyor, Amerikalı üniversiteli sporcuları ücretli destekçi ya da influencer olarak kullanıyorlar. Anayasa Mahkemesi’nin o yıl aldığı karardan önce Amerikan Kolej Sporları Kurumu’nun (NCAA) talimatnamesi gereği üniversiteli sporculara ödeme yapmak yasaktı. Mahkeme kararının ardından NCAA, 525 bin öğrenci sporcunun NIL (isim, görsel ve benzerliklerini kontrol etme ve bundan kazanç sağlama hakları) anlaşmaları aracılığıyla paraya dönüştürmelerini mümkün kılan bir politika benimsedi. Bu tip anlaşmalara imza atan oyuncuların sayısı tam olarak bilinmiyor ancak 2022 yılı itibarıyla Texas Tech’ten 278 öğrencinin, yani üniversite bünyesindeki sporcuların yüzde 40’ının sponsorları vardı. Pazarlamacıların, birkaç yıl gibi kısa bir süre zarfında 1 milyar dolardan fazla para harcadığı bu anlaşmalardan sporcular çok ciddi gelir elde edebiliyorlar. Gatorade’in sponsor olduğu ilk üniversiteli sporcu olan ve University of Connecticut’ta basketbol oynayan Paige Bueckers’i ele alalım. Oyuncunun, üniversitede forma giydiği dönemde 1 milyon dolardan fazla kazanması bekleniyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş