Neden “Herkesin Bildiği Sırlarımızın” Birçoğu Açığa Çıkmıyor?

Mayıs 2019

Daha fazla içerik için

Önemli projelerden taciz vakalarına dek birçok konu, alt düzeyde herkes tarafından bilinse dahi üst yönetimden gizleniyor olabilir. Yapılan birçok araştırma, çalışanların kendi perspektifleriyle uyuşan görevdaşları olması, yani belirli bir sayıda destekçisi olması durumunda sorunları daha cesur dile getirebildiğini gösteriyor. Fakat yeni araştırmalar bu konuya farklı bir açıklama getiriyor: İnsanlar belirli bir sorunun diğer kişilerce de bilindiğini gördüklerinde “bekleme etkisi” dediğimiz durum ortaya çıkar. 1964’te gerçekleşen ve oldukça konuşulan Kitty Genovese cinayeti sırasında ortaya atılan bu fenomen, acil bir olaya birçok kişi şahit olduğu durumda insanların harekete geçmekten imtina ettiğini gösterir. Araştırmacılara göre bu durum iş hayatında da geçerlidir ve bu iddiayı destekleyen birçok çalışma mevcuttur.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş