Ne Söylediğiniz mi Önemli Nasıl Söylediğiniz mi?

Ağustos 2020

Daha fazla içerik için

Sosyal psikologlar uzun zamandır insanların “thin-slicing” davranışına eğilimini ortaya koyuyor. Bu kavram, insanların karşılarındaki kişiyle etkileşimlerinde gözlemledikleri görünüş, jest ve mimikler, beden dili ve konuşma biçimi gibi davranışların çok küçük bir kısmına dayanarak insanların özelliklerini (örneğin dürüstlük, yetkinlik, iletişim becerileri) yargıladığını ve karşılarındaki kişi hakkında yargılara vardığını açıklıyor. Yakın zamanda araştırmacılar, insanların konuşma biçimlerinin, yani sözcükleri ve sözcük gruplarını nasıl telaffuz ettiğinin sosyoekonomik statülerinin tahmin edilmesini sağlayıp sağlamayacağını ve bu kişileri daha çok veya daha az çekici adaylar haline getirip getirmeyeceğini test etmek için bir çalışma gerçekleştirdi.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş