Kârlılığa Değil, Büyümeye Odaklanma Durumu

Eylül 2017

Daha fazla içerik için

Her bir yönetici hem büyüme hem de kârlılığı sürdürmeye çalışır. Fakat şayet birine öncelik vermeniz gerekse hangisini seçerdiniz? Bain tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bol para çağında, finansman maliyetleri düşük olduğunda pek çok endüstrideki şirketler (özellikle de beklenen öz sermaye getirisi yüzde 4’ten büyük olanlar) şayet büyümeye odaklanırlarsa daha fazla değer yaratacaklar. Fakat bunu başarabilmek, zihniyette bir değişim gerektiriyor. Finansman maliyetlerinin yüksek olduğu 1980 ve 90’larda şirketler doğrudan kârlılığa odaklanıyordu ve maliyetleri kısmak için, değişim mühendisliği ya da Six Sigma gibi yöntemler kullanıyorlardı. Şu anda finansman maliyetleri bu düşük oranlara çok yakın olsa da inovatif fikirlerin kıtlığı, zayıf bir stratejik yatırım planlama yaklaşımı ve yetenek ve becerilerin eksikliğinden dolayı pek çok firma halen maliyetleri kısma konusuna fazlasıyla odaklanıyor. “Her bir kazancın ardından CEO’ların bir ya da iki iddiada bulunduğunu duyuyoruz, bunlar çoğunlukla da büyüme üzerine oluyor; vakitlerinin çoğunu, yeniden yapılandırma, offshore faaliyetler ve maliyet odaklı girişimlerin sonuçlarını göstermeye ayırıyorlar” diyor Bain’in ortaklarından olan Michael Mankins. Aşağıdaki grafik, farklı endüstrilerde uzun vadeli büyümede yüzde 1’lik artışın getirdiği özsermaye değerindeki artış ile vergi öncesi faaliyet kârındaki benzer bir artışı kıyaslıyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş