Daha fazla içerik için

İkna konusu her zaman ilginç ama bir o kadar da bilinmezlerle dolu bir konsept olmuştur. Bu alanın dev ismi Robert Cialdini’nin ortaya koyduğu çerçeve işe yarasa da iknanın doğasında bağlamı anlama, insan psikolojisini bilme ve etkili bir iletişim yatar. Zira insan dediğimiz bu fani varlık mantıktan ziyade yanlılıklara, akıldan ziyade duygulara teşnedir. Bu da doğru bir ikna yaklaşımıyla birçok insana akla hayale gelmeyen fikirlerin kabul ettirileceğini, akla hayale sığmayan yaklaşımların hayata geçirileceğini gösterir.

Bu sayımızda ikna konusunu ele alan güzel bir makaleyi kapağa taşıyoruz. Sadece iknanın dinamiklerine değil Steve Jobs gibi kafasının dikine gitmesiyle ve kimseyi dinlememesiyle meşhur bir zatı dahi ikna edebilen kişilerin hikayelerini de ortaya koyacağız. Aslında çok bilmişlerin direncini kırmanın, inatçı kişilerin kararlılıklarını yumuşatmanın, narsistlerin ruhunu onları daha da şımartmadan okşamanın ve karşı çıkabilmenin dinamiklerine bakacağız.

Bu sayımızda ayrıca çok değerli olduğuna inandığımız bir Spotlight seçkimiz var. Satış konusunu ele alan bu makaleler pandemi sonrasında ciddi biçimde dönüşmesini beklediğimiz satış dünyasının dinamiklerini daha iyi özümsemeye imkan sağlıyor. Özellikle üst yöneticilerin satışa dair katkılarının veya sabotajlarının boyutlarını aktaran çalışma özellikle okunması gereken bir makale.

Ayrıca bu sayıda, eğitime büyük önem veren ve bu konuda önemli yatırımlar yapan iş insanı Hüsnü Özyeğin ile gerçekleştirdiğim kapsamlı bir söyleşi de yer alıyor. Kendisiyle yükseköğrenimin geleceğine ve yetenek setinin evrimine dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Sizler için de keyifli bir okuma olacağından şüphemiz yok.

Ve makalelerimiz… Son günlerde çok gündem olan ve daha bir süre sıkça konuşacağımız ofislere dönüş ve yeni çalışma biçimleri ışığında ofis konseptinin hibrit çalışmaya dair yeni tasarım yaklaşımını ele alan makalemiz son derece ilginç. Bununla birlikte girişim sermayedarlarının şirketlere bakışını analiz eden çalışma girişim dünyasına ve finansın yeni boyutuna güzel bir ışık tutuyor. Tedarik zincirindeki oyuncuların diğerlerine olan etkisini analiz eden yazımızda değer zinciri kavramının etkisini görüyoruz. Assan’ın tedarik zincirine dair ortaya koyduğu stratejik çalışma da doğru zamanda atılan adımların nasıl fayda sağladığını göstermesi açısından değerli.

Değişim rüzgarlarının etkisini hızlandırdığı ve pandemi sonrasında ayağa kalkma döneminin yerini yenilenme dönemine bırakmaya başladığı bu günlerde sizlere ilham oluşturan bir seçki ortaya koymaya gayret ettik. Keyifle okumanız dileklerimizle…

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş