Daha fazla içerik için

Amaç odaklılığın ana stratejik kaldıraç olduğu bir dönemde sürdürülebilirliğe, ilkim değişikliğini tersine çevirmeye, sosyal etkiye yönelik bakış açısı olmayan bir şirketin, paydaşlarının ilgisini ve takdirini kazanma şansı kalmıyor. Bunu gören şirketler birbiri ardına inisiyatiflere imza atsalar da birçoğunda samimiyet eksikliği hissediliyor. Bu konuda ciddi ve etkin şirketlerin, amacı stratejilerinin merkezine yerleştirdiklerini görüyoruz. Ayrıca şirkteler ellerinde bulunan politik nüfuzları ve reklam güçleri gibi dolaylı güçleri de bu amaç için kullanmalı.

Bu sayımızda iklim değişikliğinin şirketlerin stratejilerini nasıl dönüştürmesi gerektiğini irdeleyen bir makale karmasını kapağımıza taşıyoruz. Bu çalışma olayın vahametini ortaya koymakla kalmıyor, şirketlerin bu konudaki güçlerini nasıl en etkin biçimde kullanabileceklerine dair bir yol haritası da sunuyor. Ayrıca genelde sorulan sorulara da yanıt veren bir bölüm içeriyor.

Nisan sayımızda iki çok tecrübeli ve değerli iş insanının yıllar içindeki deneyimlerinden süzülen içgörüleri okuma şansınız olacak. Uluslararası pazarlama kavramını Türkiye’ye tanıtan ve bu konudaki fikir önderlerinden biri olan Cem Kozlu, uluslararası pazarlamanın ana kaynaklarından olan ve 30 yıldır bu özelliğini koruyan kitabının yeni versiyonunu oluştururken pazarlamanın değişimini nasıl gördüğünü yorumluyor. PepsiCo’nun efsanevi başkanı Indra Nooyi daha iyi bir kurumsal vatandaş olmanın önemini ve PepsiCo’nun bu süreçteki yolculuğunu anlatıyor.

Fiyatlandırma stratejilerinin kontrolden çıkmaması ve online mecralarda yetkili kurumun politikalarına aykırı olarak sunulan indirimlerin markayı vurmaması için yapılması gerekenler, Silikon Vadisi gibi beklenen yerlerden değil de dünyanın farklı ve beklenmedik bölgelerinden çıkan startup’ların hikayeleri, değer yaratarak rekabet avantajı kazanmaya yönelik makalemiz ile ticari sözleşmelerdeki açıkları salgın hastalıklar açısından ele alan ve içinde bulunduğumuz dönemde şirketlere kritik tavsiyeler sunan makalemiz de dikkate değer. Sabancı Holding’in SabancıDx ile yeni nesil teknolojilerden uluslararası ürün ve hizmet oluşturmaya giden stratejisi de diğer ilginç konular arasında.

Koronavirüs nedeniyle istisnai günler yaşadığımız bu dönemde sizleri düşünmeye ve sorgulamaya davet eden bir sayı oluşturmaya çalıştık. Keyifle okumanız dileklerimizle…

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş