Çalışanların Gözünden Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Politikaları

Ekim 2019

Daha fazla içerik için

Kurumlarında çeşitliliği artırmak isteyen yöneticiler nelere öncelik vermeli?Çeşitliliğin önemli olduğunu biliyoruz. Çeşitlilik barındıran bir işgücüne sahip olmak, uğruna çabalanacak doğru bir unsur olmanın yanı sıra şirketlerin en yetenekli çalışanları bünyelerine katıp ellerinde tutmalarına, çalışan bağlılığını inşa etmeye, inovasyonu artırmalarına ve iş performansını yükseltmelerine yardımcı oluyor. Boston Consulting Group’un yakın tarihli bir araştırmasına göre, liderlik ekiplerindeki çeşitliliğin artırılması daha fazla ve daha iyi inovasyonlara yol açmanın yanında finansal performansı da artırıyor. Araştırmanın en büyük çıkarımıysa yönetim ekiplerinin çeşitliliği ile genel inovasyon arasında güçlü ve istatistiksel bakımdan anlamlı bir ilişki olduğu. Yönetim ekiplerinin ortalamanın üzerinde çeşitliliğe sahip olduğunu bildiren şirketler inovasyon gelirlerinin, ortalamanın altında liderlik çeşitliliğine sahip şirketlere göre yüzde 19 daha yüksek olduğunu rapor ettiler. Bu oran çeşitliliğin fazla olduğu şirketlerde toplam gelirin yüzde 45’iyken, ortalamanın altındaki şirketlerde sadece yüzde 26’sıydı. Tüm bunlara rağmen, kurumsal çeşitliliğin bilhassa beyaz heteroseksüel erkeklerin hakimiyetinin sürdüğü en tepe kademelerde hâlâ geri kalmış durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş