Çalışanlar Nadiren Ek Süre Talep Ediyor, Fakat Çoğu Zaman Etmeliler

Temmuz 2019

Daha fazla içerik için

Son teslim tarihleri iş başında stresin ana kaynağıdır ve çalışanlar bunları değişmez olarak kabul eder: Hayatın talihsiz fakat değiştirilemez gerçeği. Peki ya bu baskının basit bir çözümü varsa? Yeni bir araştırma, çalışanların ek süre isteme konusundaki isteksizliğini ve bunun altında yatan nedenleri inceledi. Araştırmacılar, toplamda 7 bin 241 kişinin katıldığı 10 deney yaptılar. Bazı insanlardan kompozisyon yazma ve etkinlik planlama gibi görevleri hayal etmeleri veya gerçekleştirmeleri istendi ve ek süre talep etmeleri için fırsatlar verildi. Diğer katılımcılar süpervizör olarak görev aldı. Katılımcılar başkalarının gözünde yetersiz gözükmemek adına ek süre istemekten kaçındılar, fakat bu korkuları yersizdi. Süpervizörler süre talep eden katılımcıları eşit derecede yetkin hatta daha motive olarak belirleyip onlara genellikle serbest davrandılar. Araştırmacılara göre çalışanlar için, “ek süre istemek ve almak görev stresini azaltarak performansın yükselmesine yardımcı olabilir.” Yöneticilerse olumsuz yargılanma korkusuyla ek süre talep edemeyen “çalışanları teşvik etmenin yollarını stratejik biçimde düşünmeliler.” Bunu yapmak için [yöneticilerin]...(1) uzatma isteklerinin yetersizliğe işaret etmediğini ve (2) ek süre istemenin çalışanların düşündüğünden daha önemli olabileceğini vurgulamaları gerekebilir.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: ZAMAN YÖNETİMİ
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş