Anında Geribildirim Performansımızı Etkiliyor

Temmuz 2019

Daha fazla içerik için

Washington University’den Masha Shunko ve meslektaşları, INSEAD’dan Vivek Choudhary ve Wharton University’den Serguei Netessine Singapur’da yaşayan 382 kişiye yönelik verileri analiz etti. Katılımcılar sigorta indirimi almak için bir uygulamanın, araba kullanma şekillerini gözlemleyip değerlendirmesini kabul etti. Araştırmacılara göre sürücüler, aldıkları puanı inceledikten hemen sonra araba kullandıklarında puanlarını incelemeden çıktıkları yolculuklara oranla yüzde 13,3 daha kötü sürüş puanına sahipti. Sonuç: Anında Geribildirim Performansımızı Etkiliyor. İncelediğimiz sürücüler Raxel Telematics’den hızlanma, fren yapma gibi davranışlara puan veren bir cep telefonu uygulaması indirdiler. Her yolculuktaki performans seviyelerini görebiliyorlardı ve genel bir puan alıyorlardı. Altı aydan uzun bir süre boyunca bu puanı 70’in üstünde (100 üzerinden) tutabilirlerse bir sigorta indirimi kazanacaklardı. Çoğu sürücü geribildirime hiç bakmadı. Fakat bakanların performanslarını incelediğimizde bir sonraki yolculuklarında daha kötü araba kullandıklarını gördük. Bu, puanlarına bakan kimsenin gelişme göstermediği anlamına gelmiyor. Bazı sürücüler gelişti. Ancak geribildirime bakmak çok tehlikeli bir davranışa karşılık geliyordu: Örneğin hızlanırken gidilen mesafede yüzde 18 artış.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş