Ağır Makine Endüstrisi Yapay Zekâyla Tanışıyor

Nisan 2024

Daha fazla içerik için

Deere & Company, 187 yılı aşkın bir süredir tarımı kolaylaştırıyor. Şirket 1837’de ürettiği ilk kendi kendini temizleyen pulluktan, 2022’de lanse ettiği ilk otonom traktöre uzanan yolda, gelişmiş endüstriyel teknolojiye imza atmayı başardı. See & Spray, bu konuda çok güzel bir örnek teşkil ediyor. Otomatik bir ot-kıran olan bu makinenin özellikleri arasında saniyede 200 metrekarelik bir alanı tarayabilen 36 kamerayla donatılmış, özitişimli, 35 metre uzunluğunda bir fiber boom bulunuyor. Saniyede neredeyse dört gigabyte veri işleyebilen, 10 yerleşik görüntü işleme ünitesiyle desteklenen sistem, yapay zekâ ve derin öğrenme yardımıyla mahsulü zararlı otlardan ayırabiliyor. Zararlı otlar tespit edildiğinde, onları spreyleyip öldürme emri yollanıyor. Araç tarlada hiç durmadan saatte 20 kilometre hızla ilerleyebiliyor. Manuel çalışma See & Spray’den daha pahalıya geliyor, daha fazla zaman alıyor ve onun kadar güven vermiyor. Bilgisayar donanım ve yazılımıyla endüstriyel makinelerin füzyonundan oluşan See & Spray çiftçilerin herbisit kullanımını üçte iki oranında azaltmalarını ve üretkenliklerini kat be kat artırmalarını sağlıyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş