Kariyer Krizlerinden Sağ Çıkabilirsiniz

12 Kasım 2014, Çarşamba

Kariyer başarısında esneklik ve uyumun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ama bu özellikler herkeste doğuştan olmayabilir. Bu yüzden kariyerinizde bir aksama yaşadıktan sonraki net adımları bilmek oldukça faydalı. Edineceğiniz temel yaklaşımlar, başarısızlığa bağlı kızgınlık ve kendinden şüphe hislerinin, yeni imkanların önünü açan heyecana dönüşmesine yardımcı olabilir.

  • Neden kaybettiğinizi bulun. Bu tür aksamalar yaşayanlar, keder ve suçlama duygularına saplanıp kalmak yerine, yanlış giden durumlara nasıl bizzat katkıda bulunduklarını keşfediyor, olayı doğru kavrayıp kavramadıklarını ve uygun tepkiyi gösterip göstermediklerini değerlendiriyor, bir şans daha verilseydi neleri farklı yapabileceklerini göz önünde bulunduruyorlar.
  • Yeni yollar çizin. Bir sonraki adım, kaybınızı kazanca çevirmenin yollarını aramak. Organizasyonunuz içinde farklı bir role geçmek, yeni bir şirkete transfer olmak ya da sektör değiştirmek seçenekleriniz arasında yer alabilir. Kayıpları fırsat olarak yeniden şekillendirmek, kim olduğunuz ve ne istediğiniz hakkında bir hayli düşünmenizi gerektiriyor.
  • Doğru fırsatı yakalayın. Gelecekteki muhtemel adımlarınızı belirledikten sonra sıra birini seçmeye geliyor. Özellikle bilinmeyen bir kariyer bölgesine adım atıyorsanız, profesyonel kimliğinizi yeniden şekillendirmek ayrı, hayata geçirmek ayrı bir girişim olacak. Ancak unutmayın, sahip olduğunuz beceri ve tecrübeleri son işinizle birlikte arkanızda bırakmadınız. Yaşadıklarınızdan öğrendiklerinizi de yanınızda götürüyorsunuz. Başarı tanımınızı da verimli bir şekilde yeniden gözden geçirmiş olabilirsiniz.

Mitchell Lee Marks, Philip Mirvis ve Ron Ashkenas’ın “Kariyer Krizlerinden Sağ Çıkmak” adlı yazısından uyarlandı.

Ayrıca Ufuk Tarhan’ın “Büyümek için Öğrenmeniz Gereken Yeni Yol: Büyüme Korsanlığı” isimli makalesi de ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş