İçgörü Güçlü Olabilir Ama Onları Nasıl Bulacaksınız?

11 Kasım 2014, Salı

“İnovasyon” kelimesini duyduğunuzda aklınıza bir Ar&Ge laboratuvarı, tasarım grubu ya da bir start-up girişimi gelebilir. Ama bugün inovatörlere, üretim alanından tutun da satış departmanlarına, IT danışma masasından İK departmanına, çalışan kafeteryasından üst yöneticiler katına dek her yerde ihtiyaç duyuluyor. İnovasyon bir departman değil. İnovasyon, tüm şirketinize entegre etmeniz gereken bir zihniyet. İçgörüler şirketiniz içinde daha verimli operasyonların, basitleştirilmiş süreçlerin ve daha sade yapılanmaların oluşmasını sağlayabilir. İçgörüler güçlü olabilir ama onları nasıl bulabilirsiniz?

  • Anormallikler. Normdaki sapmaları inceleyin. Bir pazarda ya da iş dalında beklenmedik derecede yüksek ya da düşük bir gelir ya da pay görüyor musunuz? Bir iş sürecinin ya da şirket biriminin performansı sizi şaşırtıyor mu?
  • Kesişme Noktası. Büyük trend kesişimlerini bulun. Ne tür ekonomik, davranışsal, teknolojik ya da demografik trendler görüyorsunuz? Yeni fırsatlar yaratmak için birbirleriyle nasıl bir birleşim içine girebilirler?
  • Hayal Kırıklıkları. Sistemdeki eksiklikleri saptayın. Müşterilerin ürün, hizmet ya da çözümlerinize karşı acı noktası nedir? Hangi organizasyonel süreçler ya da uygulamalar sizi ve iş arkadaşlarınızı rahatsız ediyor?

Mohanbir Sawhney ve Sanjay Khosla’nın “İçgörüyü Nerede Aramalı?” adlı makalesinden uyarlandı.

Ayrıca Nejat Şişmanoğlu’nun “Veri Sevinci: Şu Boşluğa Biraz Daha Ürün Koyalım” isimli yazısı da ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş