Güvenilirliği Nasıl Teşvik Etmeli?

31 Mart 2014, Pazartesi

İş dünyasında başarı, insanlara güvenmeye istekli olmayı gerektirir. Şirketinizin para ve kaynakları tehlike altında olduğunda, güvenilirliği arttırarak başarı şansınızı nasıl yükseltirsiniz? Bu tüyoları deneyerek yeni ya da potansiyel ortakların gözdünde güvenilirliğinizi arttırın:

  • Cömert olun. Minnet duygusu güvenme davranışını tetikler. Yeni ortaklarınıza, size minnet duymaları için bir sebep vermek iki tarafa da katkı sağlar: Ortaklarınız kısa vadede sizin cömertliğinizden kâr sağlarken, siz de ortaklarınızın sadakatinin meyvelerini toplarsınız.
  • Ortak noktalar bulun. Ortak zemini vurgulamak, ortağınızın sizi birlikte uzun ve faydalı bir ilişki kurulabilecek birisi olarak görmesine katkı sağlar.
  • Cezalandırmayın. Ceza tehditleri, güvensizlik yaratabilecek davranışları o an için engelleyebilir fakat uzun vadede tersi de olabilir: Yeni ortaklar birbirini desteklemek için risk almaktan kaçınabilirler.

David DeSteno’nun “Kime Güvenebilirsiniz?” adlı makalesinden uyarlandı.

Ayrıca  “Güvenilmez İnsalnlarla Dolu Ülkelerin Girişimcilik Oranı Daha Düşük” adlı rasakam yazısı da ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş