Doğru İletişimle Fiyatı Artırın ve Ters Tepkiyi Hafifletin

24 Temmuz 2014, Perşembe

Fiyatları artırmak hassas bir konudur, kimse daha fazla para vermek istemez fakat yükselişe geçen ekonomiyle birlikte yöneticiler haklı olarak endişeleniyor ve birçok şirket bu konu üzerinde kafa patlatıyor. Yine de doğru iletişim taktikleri olası bir ters tepkiyi yumuşatabilir. Birkaç ay önce Prime üyelik fiyatını yükselten Amazon’un stratejisini ele alalım.

  • Korkutucu rakamlar ortaya atın. Amazon ilk olarak 20 ile 40 dolar arası bir artış yapacağını ima etti. “Sadece” 20 dolarlık bir artış olacağını açıkladığında insanlar derin bir nefes aldı.
  • Adil olun. Amazon Prime üyeliğinin dokuz yıl önceki başlangıç fiyatından bu yana hiç artırılmadığı açıkça belirtildi. Aradan uzun bir süre geçtiği için böyle bir artışın gerçekleşmesi adil görünüyor.
  • Daha fazla özelliğin geleceğinin sinyallerini verin. Amazon’un Prime paketine radyo akışı ekleyeceğine dair söylentiler çıktı. Eklenen özelliklerle müşteriler teklifi daha çabuk kabul edebilir.

Rafi Mohammed’in “The Art of Raising Prices: Lessons from Amazon Prime” yazısından uyarlandı.

Ayrıca Elizabeth Grace Saunders’ın “Kalıcı Değişimin Anahtarı: Taktiğe Değil Hedefe Odaklanmak” isimli yazı da ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş