Çalışanlarınızla Maaş Konusunu Nasıl Konuşmalısınız?

22 Ağustos 2014, Cuma

Yöneticiler ödeme konusunu çalışanlarıyla dürüst ve net bir şekilde konuşmalı. Kolay bir konu değil fakat yapılması gereken en önemli konuşmalardan biri. Bu konuda çalışanlarınızla daha sağlıklı bir ilişki kurmak istiyorsanız:

  • Çalışanlarınızla sık sık iletişime geçin. Maaş hakkında konuşmak için masaya oturduğunuzda karşı tarafı şaşkınlığa uğratacak durumlar ortaya çıkmamalı. Ne kadar sık görüşürseniz işiniz o kadar kolay olacaktır. Çalışanınıza, belirlediği hedeflere ulaştığında nasıl bir prim veya terfi beklediğini sorun. Daha sonra süreci takip etmek adına düzenli olarak o kişiyle görüşün.
  • Performans değerlendirmelerini ayrı tutun. Maaş ve performans ayrı değerlendirilmeli. Böylece çalışan yalnızca kazanacağı paraya odaklanmaz. Önce resmi değerlendirmeyi yapın, daha sonra büyüme ve gelişmeye odaklanın. Parayla ilgili haberleri vermek için birkaç hafta bekleyin.
  • Çalışanınıza bilgi vermekten kaçınmayın. İnsanlar çoğu zaman bilgi eksikliği yüzünden hayal kırıklığına uğrar. Şirketin nasıl bir performans sergilediğini ve yıl içinde sunulan farklı terfileri onunla paylaşın. Ona büyük resmi gösterin.

Amy Gallo’nun “How to Discuss Pay With Your Employees” adlı yazısından uyarlandı.

Ayrıca Abhijit Guha, Sudip Datta ve Mai Iskandar-Datta’nın “Maaş Uçurumunu Kapatmak” isimli makalesi de ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş