Büyük Şirketler Çalışanlarını Nasıl Motive Ediyor?

5 Ağustos 2014, Salı

Araştırmalar, işyerinde aktif olarak ilişki kurmayan çalışan sayısının, motivasyonu daha yüksek olanlardan iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu durumu değiştirmek isteyen şirketler daha güçlü bir işgücü oluşturmak için benzer taktikler uyguluyor. Siz de daha sağlıklı bir işyeri ortamı yaratmak için bu tüyolara göz atabilirsiniz:

  • Göze çarpan bir İK ekibi oluşturun. En iyi İK ekibi etkileme, öğretme ve yöneticileri görevlerinden sorumlu tutma konusunda bir yeteneğe sahip olmalı. İK ekibi, çalışanları geliştirmeye odaklanan liderler ve yöneticiler için vazgeçilmez bir rehberdir.
  • Doğrudan performans yönetimi sistemleri kullanın. Birbirine bağlılık seviyesi yüksek olan şirketler çalışanlarını geliştirmek ve onları en yüksek performanslarına ulaştırma konusunda cesaretlendirmek için şirket içi takdir sistemleri kullanıyorlar.
  • Bağlılık için bağlılık peşinde koşmayın. Bağlılığı ölçmek ve izlemek mümkün fakat “ince hesaplar” yapmaya başlamayın. İş hedeflerinize odaklanın, daha fazla bağlılık başarmanıza yardımcı olacaktır.

Peter Flade, James Harter ve Jim Asplund’un “Seven Things Great Employers Do (that Others Don’t)” adlı yazısından uyarlandı.

Ayrıca Susan David’in “Organizasyonunuz Ne Kadar Mutlu?” isimli makalesi de ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş