Bir Sonraki Görüşmenizi Düzgün Bir Şekilde Gerçekleştirmek İçin Üç Tüyo

14 Ekim 2014, Salı

Görüşmeler sırasında çok fazla vakit ve enerji sarf ediyoruz. Aslında önemi olmayan şeyler hakkında konuşup duruyoruz ve duygularımızın mantığın önüne geçmesine izin veriyoruz. Eğer bir görüşmeyi ileri seviyelere taşımak ve olmak istediğiniz konumu yükseltmek istiyorsanız:

  • Ortak hedefi kavrayın. Hedeflerinizi ve isteklerinizi hem dile getirmeli hem de yazarak belgelemelisiniz ve kesinleştirmek için çevrenizdekilerle paylaşmalısınız.
  • Değindiğiniz noktaların nedenlerini açıklayın. Çok az insan savaştıkları şeylerin sebeplerini açıklıyor. Karşınızdakilerse, onlardan talep ettiğiniz şeylerin nedenini bilmiyor. Eğer bir şey sizi kişisel olarak etkileyecekse, onu açığa çıkarmayı göz önünde bulundurun, karşı tarafın da anlamasını sağlayın.
  • Esas önemli olana karar verin. Her bir noktanın sizin için ne kadar önemli olduğunu keşfedin. Sonra büyük resme bakın ve gerçekten savaşmaya değen şeyin ne olduğunu kavrayın. Böylece avantaj yakalayabilirsiniz.

Anthony K. Tjan’ın “Keep Time and Emotion from Killing a Negotiation” adlı yazısından uyarlandı.

Ayrıca Matthew Miller, Andy Fleming, Lisa Lahey ve Robert Kegan’ın “İşi Kişisel Hale Getirmek” isimli makalesi de ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş