Başarılı Bir Üst Düzey Yönetici Olmak İçin Ne Gerekiyor?

24 Kasım 2014, Pazartesi

Şirketlerin ihtiyacı olan yöneticileri bulan kurumlar, yalnızca bireyleri değil, aynı zamanda son yıllarda yaşanan gelişmelerin ve ilerlemelerin zorunlu kıldığı vasıfları da sürekli gözden geçiriyor. Görünen o ki, alışageldiğimiz “yıldız oyuncu” kültürü yerini “yıldız ekip” kültürüne bırakıyor. İşte başarılı bir üst düzey yöneticinin sahip olması gereken temel özelliklerden bazıları:

  • Liderlik vasfı. Eskiden ekiplerin başına teknik bilgisi yüksek insanlar getirilirken, artık liderlik vasfı olanlar getiriliyor. Şirketlerin her birinin kendine özgü olan yapıları ve ihtiyaçlarıysa, o şirket için ideal olan liderlik türünü belirliyor.
  • Stratejik düşünme ve yönetme. Küresel ölçekte önem bir nitelik olan stratejik düşünme ve yönetme, operasyon bilgisi ve vizyonla birleştiğinde bütünleyici bir liderlik ortaya konmasını sağlıyor ve fark yaratıyor.
  • Değişim yönetimi. Mevcut sistemi muhafaza etmenin yerini değişime ve dönüşüme ayak uydurmak aldı. Dolayısıyla, şirket için gerekli dönüşüm ihtiyaçlarını öngörebilecek ve değişime yön verecek lider vasıflı yöneticiler, şirketler için birer vazgeçilmez.

Boris Groysberg’in "Üst Düzey Yöneticilikte Başarılı Olmak İçin Gereken Yedi Yetenek" isimli yazısından uyarlandı.

Ayrıca Peri Kadaster’in “Ekibinizi Nasıl Motive Edersiniz?” isimli makalesi de ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş