SPONSORLU İÇERİK - Odgers Berndtson

Kendini Keşfet

3 Aralık 2019, Salı

Kendimi keşfetme serüvenim beş yıl önce başladı. Üniversiteye yeni başlayan 18 yaşındaki bir genç için belki de anlamı derin bir mevzuydu bu ama hiç korkmadan kendime “Dünyayı değiştirmek, burada bir iz bırakmak istiyorum.” dedim. İşte bu hayal benim TED Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kararlılıkla birinci olarak bitirmemi sağladı; fakat mezun olmaya yaklaştıkça değişen ve gelişen dünyada bunun yeterli olmayacağını gördüm. Bu yolda kendimi geliştirmenin yollarını ararken Bir Gün CEO programı başvuruları hakkında rektörümüzden mail aldım ve 9 ay sürecek bu serüven böylece başladı. Üst düzey yöneticilerle birçok seminere, vaka çalışmasına ve atölye etkinliğine katıldım. Uzun süren maratonun ardından programda finalist olan 22 öğrenciden biri olduğumu öğrendiğim an ise benim için tarif edilemezdi, Cisco Türkiye CEO’su Didem Duru ile eşleşmiştim. Böylesine büyük firmaların CEO’larının neler yaptıklarını, nasıl bir lider olduklarını ve buraya gelmelerine katkı sağlayan kariyer basamaklarını öğrenebilecektim.

Uluslararası bir teknoloji firması olan Cisco’nun Türkiye CEO’su Didem Duru ile birlikte geçireceğim, onunla birlikte toplantılara girip bir liderin nasıl büyük bir şirket yönettiğini deneyimleyeceğim iki büyük heyecan dolu gün için İstanbul’daydım. Didem Hanım ve asistanı Merve Hanım beni tahminimin çok üstünde bir enerjiyle karşıladılar. Bir anda kendimi tüm Cisco Türkiye üst düzey yöneticilerinin yer aldığı, firmanın mali durumunun gözden geçirildiği bir toplantının ortasında buluverdim. Toplantıda Didem Hanım’ın olaylar karşısındaki tutumunu pür dikkat izliyordum. Satışlarla ilgili konular konuşulurken Didem Hanım sorunun köküne inen, yapıcı bir tutum sergiledi. Bu noktada ilgili konuda adım atılmasında liderin enerjisinin ve yaptığı işe olan bağlılığının çok önemli bir faktör olduğunu fark ettim. Sonrasında tüm Cisco Türkiye ekibinin dahil olacağı bir toplantı düzenlendi ve ekiple tanışma fırsatı yakaladım. Böylesine büyük teknoloji firmalarının değişen ve dönüşen pazarlama kavramına nasıl adapte olduklarını ve nasıl harekete geçmiş olduklarını öğrenmiş oldum. İlerleyen saatlerde Cisco EMEAR bölge müdürleriyle şirketin KOBİ segmenti için yaratılabilecek değerleri ve olası hareket planlarını konuştuk.

Bir sonraki gün Cisco Small Business Summit etkinliğinin düzenleneceği alana doğru yola çıktık. Firmanın küçük işletmeler için sunduğu çözümleri sergilediği ve büyük firmaların yanı sıra küçük işletmelere de odaklandığını duyurduğu ve tüm Cisco Türkiye iş ortaklarının yer aldığı büyük bir etkinlikti bu. Program arasında Didem Hanım ile Cisco’nun iş ortaklarıyla görüştük. Cisco için büyük önem taşıyan ve en önemli satış kanalı olan iş ortaklarından bazılarıyla tanışma fırsatı elde ettim.

Didem Hanım gün içinde yaptığımız röportajda, geçirdiğimiz zamanın kendisi için de oldukça farklı ve dönüştüren bir deneyim olduğunu belirtti. Bu iki günde birbirimize karşılıklı geribildirim verip güçlü iletişim kurabildiğimiz için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bir Gün CEO programı ile kendimi keşfetme amacım doğrultusunda çok yol kat ettim, kariyerimin iplerini elimde tuttuğumu hissettim. Liderliğin birçok parametreye bağlı olduğunu gördüm: yapılan işe bağlılık hissetmek, insanlarla pozitif ilişkiler kurmak, resmin bütününü görebilmek ve bunu yönetebilmek… Hayata daha sağlam adım atabildiğimi hissettiren bu uzun sürecin sonunda Bir Gün CEO programına aday gösterildiğim için ve Cisco Türkiye CEO’su  Didem Duru ile iki unutulmaz gün geçirdiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Tüm Odgers Berndtson Türkiye ekibine, Cisco Türkiye ailesine ve bana iki gününü ayırıp deneyimlerini paylaşan Didem Hanım’a teşekkür ediyorum.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş