SPONSORLU İÇERİK - Odgers Berndtson

Empati, Güven ve Tutku

3 Aralık 2019, Salı

Belirsizlik, bir çok üniversite öğrencisi gibi Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünün 3. sınıfındayken benim de içinde bulunduğum bir durumdu. Ancak; okulumun beni referans göstermesiyle katıldığım, içinde benim gibi farklı üniversitelerden ve bölümlerden, okulları ve ya sivil toplum kuruluşları tarafından önerilen öğrencilerin ve farklı sektörlerden üst düzey yöneticilerin yer aldığı ‘’Bir Gün CEO’’ programı sayesinde bu belirsizlik ve kararsızlıklarla dolu dönemden kendimi daha iyi tanıyarak çıkmayı başarıp bir yol haritası oluşturabildim.

Bu yolculukta, öncelikle bir üst düzey yönetici gibi Odgers Berndtson’ın detaylı / derinlemesine değerlendirme süreçlerine dahil oldum. Ardından katılımcı kurumların liderleri ile beraber, uluslararası uzmanların yönetiminde; empati ve güven / tutku ve değerlerle yönetim, stratejik icra, dijital transformasyon, karmaşık problem çözme, kaos ortamında geleceğe hazırlanmak, kendi hikayeni anlatma, bilinçli liderlik ve farkındalık gibi farklı atölye ve vaka çalışmalarına katılma ve her birinden sonra değerlendirmelerimi paylaşırken geri bildirim alma imkanım oldu. Bütün bu çalışmalarda, doğru ekipler oluştuğunda nasıl değer yaratabildiğimizi, birlikte nasıl problemlerin üstesinden gelinebildiğini deneyimledim ve yalnız olmadığımı anladım.

Uzun süren yoğun programın sonunda finalist olan öğrencilerden biri olarak, beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektöründe dünyanın önde gelen firmaları arasında yer alan Candy Hoover Group Türkiye CEO’su Sayın Servet Akkaynak ile bir gün boyunca birlikte çalışma, konuları ele alışını ve önceliklerini anlama fırsatı buldum. Harika deneyimlerle dolu bu günde, şirketin uluslararası ve yerel boyutta tanıtımı, yurt içi ve yurt dışındaki gündemi hakkında detaylı bilgiler edindim. Şirketin özellikle yetenek konusunu ele alışı, benim de görüşlerimin alınması, önümüzdeki döneme ilişkin olası risk ve fırsatların değerlendirilmesi benim de tekrar kendimi bu bakış açısıyla gözden geçirmeme vesile oldu.

Daha sonra Eskişehir’de bulunan finans ve insan kaynakları bölümleriyle haftalık değerlendirme toplantılarına dahil olarak Servet Bey’in yönetim ekibiyle birlikte çözüm üzerinde çalışmaları, değerlendirme ve yorumlarını dikkatle gözlemleyebildim.

Öğle saatlerine doğru önemli iş insanlarının olduğu bir toplantıya katıldık ve bilgilendirici bir konferansı dinledik. Burada da birçok farklı sektörlerden üst düzey yöneticilerle tanışıp daha geniş / sektörler üstü bir perspektifle fikir alışverişlerinde bulunma şansını yakaladım.

Öğleden sonra pazarlama ekibi ile olan toplantımızda ana gündem; pazarlama aktiviteleri, dijitalizasyon ve dijital transformasyondu. Detaylı değerlendirmeler yapılan bu toplantı, benim de şu anda en çok ilgili duyduğum alan olan pazarlama hakkında bilgi edinip kafamdaki soruları birebir sorma şansını sağladı.

Akşam ise Altınbaş Üniversitesin’nde Prof. Dr. Emre Alkin’ın moderasyonunda ‘’Yapısal Reformlar: Toplum, Ekonomi ve Kadın’’ konulu panele katılıp özellikle akademisyenlerin perspektifinden geçmişten günümüze kadının toplumdaki ve ekonomideki yeri, önemi hakkında değerli görüşleri dinledik ve Servet Bey’in beni düşünmeye sevk eden sorularıyla konuyu değerlendirdik.

“Bir Gün CEO’’ programının, her aşamasının ayrı ayrı sağladığı iç görüler ve bilinçli kurguyla yaşanılan deneyimler bir öğrenci olarak erken aşamada kendime ve etrafıma ilişkin farkındalığımı arttırırken çözümün bir parçası olmamam ve doğru tavır tutumla sorumluluk almam gerektiğini öğretti. Kısacası, “Bir Gün CEO” yalnızca deneyim kazandırıp ve farklı bakış açıları edinmemi sağlamakla kalmayıp, başta Servet Bey olmak üzere bana hayatım boyunca farklı alanlarda danışabileceğim birçok değerli insan kazandırdı. Umarım öğrendiklerimi uygularken ben de etrafıma örnek olabilirim.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş