SPONSORLU İÇERİK - NetOP Technology

Dönüşümün Kilit Taşı: Akıllı Teknolojiler

18 Kasım 2019, Pazartesi

Samuel, kıdemli yöneticiliğini yaptığı hastanenin son 10 yılda geçirdiği teknolojik dönüşümden oldukça memnun. Operasyonel süreçlere entegre edilen IoT sistemleri sayesinde artık tüm medikal araç gereç ve ilaç depolarındaki maddelerin stoğu izleniyor, gelecek döneme yönelik kullanım süreçleri otomatik olarak planlanıyor. Bu sayede tüm tıbbi ürünler optimum verimle kullanılıyor, stok fazlası” ya da yetersiz stok” gibi kavramlar tarihe karışıyor. Daha iyi bir hizmet sunabilmek için hastaların hastanede geçirdikleri süreçlere dair veriler de toplanıyor. Hastane dışında herhangi bir ortamda bulunan hastayı izlemeyi mümkün kılan uzaktan hasta yönetimi (remote patient monitoring) teknolojisi sayesinde sağlık hizmeti masrafları düşerken hasta bakımında niteliksel artış görülüyor. Fizyolojik parametrelerin ölçümüyle elde edilen veriler analiz edilerek sağlık hizmeti sağlayıcılarına gönderiliyor ve olumsuz bir durum söz konusuysa sistem uyarı vererek olası bir koma, kriz ve ölümün önüne geçiliyor. Akıllı teknolojiler, en kritik sektörlerden olan sağlık sektöründe her şeyin yüksek verimle ve hataya yer vermeden ilerlemesini sağlıyor.

Daniel, uluslararası bir şirketin lojistik departmanının başkanı ve kurumun tüm ürünlerinin ithalatı ve lojistiğiyle ilgileniyor. Bu işi yaparken şirketin kullanmayı tercih ettiği akıllı sistemler sayesinde, tüm ürünlerin tedarik zincirindeki anlık konumlarını takip edebiliyor ve örneğin kontaminasyon anlamında bir sorun yaşandığında duruma anında müdahale edebiliyor. Kullandıkları ekipman, tüm çevresel faktörleri hesaba katarak teslimatlar için optimum rotayı ve planı ayarladığından hem finansal açıdan kâr ediyor hem de müşteri memnuniyetini artırıyor. Tüm sürece dair veriler toplanıp değerlendirilirken, Daniel her şeyin kontrol altında olduğunu bilerek ofisinde rahat rahat çalışmaya devam ediyor.

Anaokulu çağında bir çocuğu olan Jane, yaşadığı şehrin giderek daha fazla akıllanmasından çok memnun. Çocuğunu okuldan almaya gittiğinde şehrin mobil uygulaması üzerinden gördüğü boş yerlere arabasını park edip çocuğunun arkadaşlarıyla oynadığı oyunun son 10 dakikasını izleme fırsatını yakalıyor. Şehrin geneline yayılan geri dönüşüm otomatları ve sunulan teşvikler aracılığıyla, yediden yetmişe herkesin dünyayı iyileştirmek için katkıda bulunması mümkün oluyor. Enerji tasarrufu sağlamaya yönelik ışık sensörlü lambaların kullanılması, ev ve okulların ısı yalıtımlı hale getirilmesini sağlıyor. Jane zamandan, enerjiden ve özellikle kıymetli doğal kaynaklarımızdan tasarruf ederek hem çocuğunu geleceğe daha iyi hazırlıyor hem de ona daha sürdürülebilir bir hayat sunuyor.

Bir üretim şirketinde genel müdür olarak çalışan Ayda, IoT (nesnelerin interneti) sistemlerinin entegrasyonu konusundaki çalışmaları yönetiyor. Fabrikalarındaki üretim ve personel yönetimi süreçlerinde, kısa sürede oldukça başarılı sonuçlar elde ettiler. Güncel veri analizleri sayesinde, pazarda eksik kaldıkları yönleri ve ihtiyaç duydukları iyileştirmeleri hemen fark edebiliyor ve oluşan hataları geri dönülmez noktalara ulaşmadan düzeltebiliyorlar. Ayrıca çalışan verimliliğini takip ederek şirket atmosferinin daha canlı kalmasını sağlayabiliyorlar.

Bu senaryolardan herhangi biri zihninizde çağrışım yaptı mı, yoksa bunların hayallerin ötesinde teknolojilerden ibaret olduğunu düşünenlerden misiniz?

Şehirlerimiz, sağlık sistemlerimiz, endüstrimiz ve iki günde bir uğradığımız süpermarket bile her geçen gün daha akıllı” bir hale geliyor. IoT sistemlerinin entegrasyonuyla birlikte daha pratik, teknolojik ve sürdürülebilir bir dünyaya doğru hızla ilerliyoruz. Bu dönüşümün kilit taşını ise veriler oluşturuyor. IoT teknolojisi, nesnelerden ve süreçlerden elde edilen bilgileri analiz edip depolanmalarını ve bu veriler doğrultusunda da süreçlerin optimize edilmesini sağlıyor. Bu özellik sayesinde nesneler, sahip oldukları verileri birbirleriyle paylaşabiliyor ve daha karmaşık sistemler halinde çalışabiliyor. Bunun en basit örneklerinden biri, az önceki senaryoda çeşitli değişkenleri inceleyerek yönlendirmeler yapan akıllı çözümlerken IoTnin kullanım alanı şu anda aklımızda canlananın çok çok ötesine uzanıyor.

Kurumsal yaşamın dönüm noktası niteliğinde olan bu sistemler, şirketleri istatistikler çıkarıp bu istatistikleri inceleyerek doğru karara ulaşma zahmetinden kurtarıyor. Süreç boyunca yapılan tüm işlemlerin arka planda kaydını tutarak ileriye dönük alınacak kararların olası etkileri ve fizibilitesi konusunda en iyi sonuçları öneriyor. Kısacası yapay zekanın uygulamalarından olan bu sistemler, akıllılaşmaya” sebep olan dönüşüme öncülük ediyor.

Peki tüm bunlar gerçeğe ne kadar yakın diye sorarsanız, bu teknolojilerin çoktan hayatımıza dahil olduğunu ve kurumlardan bireylere herkes için ulaşılabilir olduğunu söyleyebiliriz. IoT sistemlerinin minik dokunuşlarıyla her şeyin optimize edilmiş olduğu yeni bir hayata hazır olmanız için bu sistemler hakkında aklınızda bulundurmanız gereken birkaç özellik söz konusu.

Daha hızlı ve doğru karar almanızı sağlarlar.

IoT sistemleri, bünyelerinde depoladıkları bilgileri işleyerek herhangi bir işlem yaparken normal bir insanın geçtiği zihinsel süreçlerden geçer. Geçmiş verilerden yola çıkarak olası sonuçları hesaplar ve aralarından en ideal olanını seçerler. Ancak insan beyninden farklı olarak en küçük detayları bile uzun süre boyunca depolayabilir ve tüm olasılıkları muazzam bir hızda hesaplayabilirler. Bu da günlük yaşantımızda işlerimizi kolaylaştırırken kurumsal hayatta da hata payını azaltır ve yöneticilerin karar alırken kendilerinden emin olmalarını sağlar. Hızlı ve doğru karar alabilmek, bir şirketin uzun vadede ayakta kalmasını sağlayan en temel unsurlardan biridir.

Zamandan ve paradan tasarruf ettirip verimliliği artırırlar.

Başlangıçtaki senaryoyu tekrar gözden geçirelim. Eğer Daniel teslimat süreçlerinin verilerine sahip olmasa, Samuel hastanenin stok analizini kendi yapmak zorunda kalsa, Jane enerji harcamalarını değiştirmese ve Ayda çalışanları hakkında yeterince bilgi sahibi olmasa tüm bunlar zaman, enerji ve maddi kayıplara sebep olmaz mıydı? Bir ekip çalışmasında iş bölümü yapılarak kaynak kullanımında nasıl tasarruf ediliyorsa IoT sayesinde de nesneler kendi içlerinde işbirliği yapma yeteneğine sahip oluyor.

Basit bir proje raporunu ele alırsanız, raporu inceleyip analizini yapmak en az birkaç saatinizi alacaktır. Bu işlemi her bir üretim aşamasına ve departmana uygulama zorunluluğunda bir fabrika düşünün. İşlerin otomatik olarak yürümesi hem denetimi kolaylaştıracak hem de kazanılan zaman ve enerjinin farklı alanlara yönlendirilerek daha efektif sonuçlar elde edilmesine zemin hazırlayacaktır. Dolayısıyla bugünün dünyasında IoT teknolojilerini kullanmak, yüksek fayda ve verim elde etmede kritik bir ön koşuldur.

İhtiyaca özel, geniş yelpazede IoT çözümleri…

Her bilgi özneldir ve bu öznelliği kapsamında değerli ve değişkendir. Drone'lardan elde edilen görüntülerin ve bağlı sensörlerden alınan verilerin analitik algoritmalarla işlenmesi ve izlenmesi sayesinde tarım sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik akıllı sistemler sunmak, mahsul hakkında öngörüde bulunmayı sağlarken bu sayede hassas tarım uygulamaları ile verimi artırıp maliyet tasarrufu yapmayı mümkün kılıyor. 

IoT sadece tarımda değil akıllı şehirler, Endüstri 4.0 uygulamaları, akıllı sağlık hizmetleri, havalimanı yönetimi gibi faaliyetlerde de sensörler aracılığıyla toplanan verilerin başta yapay zeka olmak üzere analitik yöntemlerle değerlendirilip hassas verilere göre çalışan karar mekanizmalarının oluşmasına olanak tanıyor. IoT sistemleri alanında global ölçekte hizmet veren NetOP Teknoloji’nin sunduğu IoT donanım mimarisi, hemen hemen tüm IoT projelerinde kullanılabilecek tasarımdan üretime kadar özelleştirilebilen yapısıyla pazardaki mevcut çözümlerden ayrışıyor. Özellikle LPWAN alanında geliştirdiği ürün ve çözümleri buradan inceleyebilirsiniz.

NetOP Teknoloji, halen ilerleme döngüsünün (Hype Cycle) en tepesindeki yerini koruyan IoT alanına başarıyla entegre ettiği ve beş farklı bağlantı türüyle kurumların ihtiyaçlarına tam olarak cevap verebilen çözümler sunuyor. Ulaşılabilir fiyatlar, kolay kurulum avantajı ve kapsama alanlarının genişliğiyle dikkat çeken ürün ve çözümler; akıllı şehirlerin, Endüstri 4.0 uygulamalarının, sağlık, tarım, hizmet ve enerji sektörlerinin dijital dönüşüm yolculuklarında eşsiz bir çözüm portföyü sunuyor. Siz de bu dönüşümün bir parçası olun ve sürdürülebilir bir geleceğe ilk adımınızı atın.

Bu yazının konusu: TEKNOLOJİ
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş